Така наречените анонимни криптовалути (privacy монети), като Monero, са по-склонни да се използват за незаконни дейности отколкото Биткойн, според доклад, публикуван в понеделник от германското Федерално министерство на финансите.
В своя „Първи национален анализ на риска за 2018/2019“, агенцията проучи до каква степен криптовалутите застрашават финансовата сигурност. Там бе установено, че Monero , а не Биткойн , дава по-добра възможност за анонимни транзакции при пране на пари и финансиране на тероризъм в тъмната мрежа.
„Поради нарастващата популярност на Monero в тъмната мрежа, може да се предвиди, че този крипто актив ще придобие по-голямо практическо значение в бъдеще, в областта на осигуряването и експлоатацията [sic]“, се казва в доклада.
Той добави, че усъвършенстваните техники, използвани от Monero, правят „невъзможно“ проследяването на парите и че предоставената анонимност също увеличава възможността за злоупотреба за по-нататъшна престъпна дейност. За разлика от тях и особено в тъмната мрежа, агенцията класифицира риска от незаконна дейност с Биткойн като нисък. Последните разследвания също подчертаха липсата на анонимност на Биткойн.
В бъдеще агенцията обяви, че немското законодателство ще бъде изменено в съответствие с директивите на ЕС, които разширяват отговорността за прането на пари върху така наречените „задължени страни“ – именно борси за криптовалути, доставчици на портфейли или други доставчици на попечителски услуги.
Той също така препоръча повишена бдителност, като призна, че в момента рискът от изпиране на пари в Германия е „средно нисък“ и че липсват надеждни данни по темата за Биткойн и тероризъм, въпреки че в скорошен изследователски документ се установява, че набирането на средства чрез крипто става по-често срещано сред терористичните организации.
Неотдавнашна кражба, включваща Coinbase Commerce, е разкрита от крипто следователят ZachXBT, който твърди, че от доставчика са били откраднати USDC на стойност над $15.9 милиона.
Рони Коен-Павон, бивш главен директор по приходите в Celsius, няма да бъде осъден тази седмица, както беше предвидено първоначално.
Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на няколко физически и юридически лица, свързани с руска операция за пране на пари, която е използвала Tether (USDT) и други криптовалути за незаконни транзакции.
Дейвид Бренд и Густаво Родригес, вдъхновителите на крипто Понци схемата IcomTech, бяха осъдени съответно на 10 и 8 години затвор.