Тъй като Съединените щати се превръщат в благоприятен център за крипто, Китай скоро може да се окаже под натиск да преосмисли рестриктивната си позиция по отношение на дигиталните активи.
Сяо Фенг, главен изпълнителен директор на базираната в Хонконг крипто борса HashKey, посочи, че про крипто инерцията на САЩ – особено след неотдавнашната победа на Доналд Тръмп и неговата подкрепяща позиция – може да накара Китай да адаптира политиките си по-бързо, отколкото се очакваше досега.
Фън предполага, че ако САЩ изяснят регулаторния си пейзаж, особено под влиянието на Тръмп, Китай може да облекчи ограниченията си върху криптовалутите в рамките на следващите няколко години, вместо да предприеме по-продължителен подход.
Тръмп също така обеща да намали регулаторните бариери в САЩ, включително потенциални промени в Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), която в миналото е налагала строги крипто регулации.
Освен това позицията на Тръмп да задържи, а не да ликвидира иззетите Биткойн токени, сигнализира за потенциална подкрепа спрямо сектора, създавайки спекулации, че други държави могат да последват примера му.
Фенг твърди, че икономическите промени в Китай, включително мерки като увеличаване на емитирането на дълг и подкрепа за домакинствата с по-ниски доходи, може да показват готовност да преразгледа позицията си по отношение на криптовалутите.
Тези мерки, в съчетание с очакваната регулаторна яснота в САЩ, биха могли да насърчат Китай да преразгледа забраната си за търговия и добив на криптовалути, като се съобрази с международната тенденция за все по-голямо приемане и интегриране на дигиталните активи.
Ако САЩ продължат по сегашния си път, насърчавайки крипто индустрията, Фън смята, че това може да окаже решаващо влияние върху политиките на Китай, като потенциално ускори графика за разхлабване на ограниченията. Тъй като интересът към дигиталните активи нараства в цяла Азия, отговорът на Китай спрямо този натиск може да изиграе значителна роля за оформянето на глобалния крипто пейзаж.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.