Китайският юан набира скорост при трансграничните транзакции, което се дължи на усилията за дедоларизация.
Много развиващи се страни са все по-отворени към използването на местни валути за търговски разплащания, намалявайки зависимостта си от американския долар.
Развиващите се пазари обединяват усилията си за укрепване на националните си валути, особено в отговор на опасенията за потенциални санкции от страна на САЩ. Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призна, че наложените от Белия дом санкции са допринесли за глобалното отдръпване от долара.
Последните данни на Bloomberg разкриват, че китайският юан неотдавна е изпреварил еврото, превръщайки се във втората най-използвана валута в SWIFT – глобалната система за обмен на платежни съобщения. През април 2024 г. на юана се падат почти 6% от глобалните транзакции, а през юни тази година употребата му е нараснала с 13.37%, затвърждавайки позицията му непосредствено след щатския долар.
Въпреки че процесът на интернационализация на юана е в ход, напредъкът е постепенен. Въпреки нарастващата му употреба юанът все още представлява по-малко от 10% от световните транзакции, докато щатският долар доминира с около 78% от търговията. Тази огромна разлика показва, че понастоящем юанът не представлява голяма заплаха за господстващото положение на щатския долар.
Въпреки това развиващите се страни започват все по-удобно да използват китайския юан за транзакции. Ся Ле, главен икономист за Азия в BBVA Research, отбеляза:
Юанът достигна момент, в който използването му вече не е непознато за чуждите държави.
Той добави:
Независимо дали става въпрос за закупуване на самолет от индонезийска авиокомпания или други продукти, страните със силни търговски и дипломатически връзки с Китай вероятно все повече ще възприемат юана.
В обобщение, въпреки че китайската национална все още не се е утвърдила напълно на световната сцена, постепенно изгражда своите основи.
Финансовите иновации се развиват все по-бързо в Близкия изток и Европа, тъй като институциите използват блокчейн технологията, за да модернизират пазарите си.
Binance, най-голямата борса за криптовалути в света, обяви рекорден награден фонд от $10 милиона за своята Binance Traders League, която има за цел да засили ангажираността на общността сред трейдърите.
Комисията за ценни книжа и фючърси (SFC) на Хонконг планира да одобри повече борси за криптовалути до края на годината, според главния изпълнителен директор Джулия Лунг.
Докладът от октомври 2024 г. предлага подробна снимка на финансовото състояние на Binance в бурно време за крипто пазара.