Стабилните монети, които са обвързани с щатския долар, могат да се превърнат в ключов фактор за засилване на глобалното господство на долара, според последните изводи на Атлантическия съвет.
Въпреки сравнително скромния размер на пазара на стабилни монети от $227 милиарда в сравнение с капиталовите пазари на САЩ, възлизащи на $6.22 трилиона, анализаторите смятат, че бързият растеж в крайна сметка може да превърне стабилните монети в основна сила както на крипто пазара, така и в по-широката икономика.
Анализаторите от Съвета изтъкват, че за разлика от традиционните форми на валута, стабилните монети биха могли да оказват все по-голямо влияние върху промените в глобалния пейзаж на резервните валути.
Тъй като все повече транзакции се извършват чрез тези дигитални активи, обезпечени с долари, те биха могли да спомогнат за стабилизиране или дори за обръщане на продължаващия спад на дела на долара в световните резерви, който е намалял значително от 2001 г. насам.
Тъй като вземането на решения през следващите години вероятно ще определи бъдещето на приемането на стабилни монети и мястото на долара на международните пазари, последиците за световните финанси са значителни, особено когато политиците работят за преодоляване на тенденциите за дедоларизация.
Виталик Бутерин изрази разочарование от това, което смята за промяна в ценностите в крипто индустрията, особено във връзка с предпазливата позиция на Етериум по отношение на блокчейн хазарта.
MANSA, компания за трансгранични плащания, си осигури финансиране в размер на $10 милиона, като водещата инвестиция е от Tether.
Джейми Коутс, водещ стратег по дигиталните активи в Real Vision, смята, че бичият импулс на крипто пазара далеч не е достигнал своя връх.
Според данни на AppsFlyer през 2024 г. приема на криптовалути в ОАЕ се е увеличило рязко, като изтеглените приложения са се увеличили значително.