Според руското министерство на вътрешните работи се предвижда установяване на наказателна отговорност за нерегистрирани крипто операции, съобщиха местната медия Известия на 23-и август.
Според документите, предоставени от Известия, Министерството на вътрешните работи на Русия разработва изменение на законодателството, което се отнася до легализирането само на регистрирани операции с криптовалути с отворен код като Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и други. Министерството предложи, че за да извършват правни сделки в крипто, лицата или субектите трябва да придобият „задължителна регистрация при държавните органи, които извършват финансово и данъчно регулиране“.
Инициативата идва от Главната дирекция за контрол на наркотиците (GUKON) на руското вътрешно министерство. На 13-и юли началникът на GUKON Андрей Крапов поиска от Министерството на финансите на Русия да изрази своята позиция по отношение на потенциалната реализация и осъществимост на предложените законодателни мерки, предаде Изветия.
Руското министерство на икономическото развитие според съобщенията изразява скептично отношение към инициативата на вътрешното министерство, заявявайки, че е „още рано“ да се обмисли криминализирането на операциите за крипто. Заместник-началникът на Министерството на икономическото развитие Сава Шипов посочи, че все още няма законодателство, което да се отнася конкретно до регулирането на крипто транзакции.
Артьом Толкачев, юридически експерт и главен изпълнителен директор на Sputnik DLT, одобри позицията на Министерството на икономическото развитие. Според Толкачев е „твърде рано да се говори за криминализиране на незаконни операции за криптовалути“, тъй като за индустрията не е въведено необходимото законодателство.
Толчачев също така отбеляза, че докато крипто търговия „е в така наречената“ сива зона в Русия и редица руски власти повдигат подобни инициативи от 2015 г., идеята за криминализиране на крипто търговия все още няма „пряко правно основание.“
По отношение на въздействието на подобни инициативи, правният експерт предложи руските крипто проекти да „търсят друга юрисдикция“, като посочват, че някои големи крипто фирми вече работят „чрез чуждестранни настройки“:
„Ако такива инициативи като криминализиране на криптовалутите ще придобият сила в бъдеще, това ще има отрицателно въздействие върху реалните проекти, което в резултат ще търси друга юрисдикция. Всъщност големите крипто оператори вече не работят чрез руските структури, а вместо това работят чрез чуждестранни организации.“
Министерството на финансите за първи път въведе пълна регулаторна рамка за крипто и блокчейн през януари 2018 г., законопроектът, озаглавен „По отношение на цифровите финансови активи“, се очаква да бъде финализиран до 1-и юли. Досега законопроектът беше одобрен само на първо от трите четения на руския парламент Държавната Дума.
Въпреки че наскоро одобрената версия на законопроекта легализира активността на крипто и ICO като цяло, тя все още директно установява, че цифровите финансови активи „не представляват правен начин за плащане на територията на Руската федерация“.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.