През 2024 г. Министерството на финансите на САЩ успешно е възстановило $4 милиарда от дела, свързани със злоупотреби и неправомерни плащания, което е значително увеличение спрямо $652.7 милиона от предходната година.
Това рязко увеличение на събраните суми до голяма степен се дължи на внедряването от страна на министерството в края на 2022 г. на изкуствен интелект с машинно обучение, чиято цел е да анализира обширни масиви от данни, за да подобри усилията за разкриване на измами.
На 17 октомври Министерството на финансите изтъкна как неговият подход, основан на AI, е довел до почти четирикратно увеличение на възстановената сума в сравнение с предходната финансова година. Внедрените инструменти за машинно обучение се оказаха ефективни при обработката на мащабни данни, идентифицирането на модели и вземането на решения за ограничаване на измамите. Рената Мискел от финансовото министерство заяви пред CNN:
Тази технология е революционна за нас. Нашият подход, основан на данни, значително подобри способността ни да откриваме и предотвратяваме измами. Престъпниците често се опитват да заличат следите си, но с помощта на изкуствения интелект можем да разкрием добре прикритите схеми и да им попречим.
Заместник-министърът на финансите Уоли Адейемо повтори тези чувства, подчертавайки отдадеността на агенцията да опазва ресурсите на данъкоплатците.
В допълнение, проучване на Juniper показва, че до 2028 г. глобалните разходи за измами при онлайн плащания могат да надхвърлят $362 милиарда. Понастоящем Министерството на финансите управлява около 1.4 милиарда плащания годишно на обща стойност $6.9 трилиона. През май обяви плановете си за по-нататъшно разширяване на употребата на изкуствен интелект за подобряване на надзорните и регулаторните си усилия в борбата с финансовите престъпления.
Прилагането на AI не е единственият случай в Министерството на финансите. През септември 2023 г. Службата за вътрешни приходи (IRS) започна да използва изкуствен интелект, за да проверява сложни данъчни декларации от големи субекти, като адвокатски кантори и хедж фондове, с цел да се пребори с укриването на данъци.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.