Има обещаващи новини от европейските регулативни органи, след като Лихтенщайн съобщава, че ще предприемат "по-мек" подход, когато става въпрос за блокчейн технологията.
Лихтенщайн е една от многото, малки европейски държави, които се установяват като център на блокчейна през последните години. С население от едва 40 000 души Лихтенщайн е шестата най-малка страна в света и е дом на повече бизнеси, отколкото на граждани, поради ниската данъчна ставка. Лихтенщайн е особено привлекателен за блокчейн бизнеси поради изключителната лекота, с която може да създаде – не е необходимо да откривате банкова сметка, за да стартирате компания, а целият процес може да се обработва с Етериум или Биткойн, следвайки водещата финансова институция на Банката Frick, която приема директно криптовалути. Нов създател на западния блокчейн, Янислав Малахов наскоро се установи в Лихтенщайн, като каза на „Форбс“: „Наистина го правят лесно за хората, които искат да създадат бизнес свързан с криптовалути.“
Принц Алоис дори се интересува от използването на блокчейн за административни правителствени нужди, както и заявява за интереса на семейството ми към инвестициите в криптовалути (семейството е сред най-богатите кралски семейства в Европа). Имайки предвид всичко това, не е изненадващо, че нацията планира да приеме по-лесно регулацията на технологията в предстоящата промяна в законодателството, известно като „Закон за блокчейна“.
Министър-председателят Адриан Хаслер твърди, че законът, далеч от простото регулиране на разходите, данъка и издаването на криптовалути, има за цел „да осигури необходимата правна рамка за широк спектър от нови услуги и бизнес модели, свързани с тези технологии“ и казва, че стига много по-далеч от блокчейн законодателство на други страни, в речта си на финансов форум в края на март.
Лихтенщайн е една от многото малки нации, надхвърлящи „тежестта им“ в блокчейн пространството, като може би се възползва от по-бавните усилия за регулация, налагани от по-големите държави. Швейцария е друг нарастващ център за блокчейн технология, с широко разпространение на криптовалути в градовете като Зуг, докато премиерът на Малта лично приветства предложеното преместване на централата на „Binance“ на малкия остров, като обяви подкрепата си за блокчейн технологията и призова други европейски лидери да се присъединят към него: „На фронта приемайки с прегръдка тази важна иновация“ и създаване на „Биткойнконтинент – Европа“.
Лихтенщайн със сигурност е сред онези, които отговарят на поканата, като техният надзорен орган на финансовия пазар, официално обработва над 100 блокчейна и проучвания свързани с криптовалути, в усилиe да се утвърдят като водеща нация в иновациите с блокчейн.
В понеделник Бордът на Федералният резерв на САЩ обяви, че е финализирал насоките си за факторите, които резервните банки трябва да вземат предвид при разглеждането на исканията за сметки и платежни услуги на Федералния резерв. Насоките създават тристепенна рамка за преглед, като нивото на надлежна проверка, което трябва да се осигури, зависи от нивото на […]
Европейският съюз (ЕС) планира да създаде шести „орган за борба с прането на пари“, който ще отговаря специално за регулирането на криптовалутната индустрия.
Revolut получи регулаторно одобрение да предлага крипто услуги на милиони свои потребители в Европа.
Няма съмнение, че стандартът ISO 20022 може да се окаже значителен катализатор за някои инвеститори в криптовалути.