Тъй като Венецуела постепенно се възстановява от неотдавнашната си икономическа криза, все повече семейства разчитат на криптовалутите.
Традиционно голяма част от парите се превеждат чрез международни банкови системи или платформи като Western Union или MoneyGram, характеризиращи се с високи такси до 7%. Волатилността на боливара и преводи, отнемащи до три работни дни, обаче превръщат криптовалутите в по-бърза алтернатива.
През последното десетилетие Венецуела се превърна в една от водещите държави, зависими от парични преводи, в рамките на Южна Америка. Твърди се, че близо 30% от венецуелските домакинства получават парични преводи след огромни миграционни промени. Според данни на Chainalysis за миналата година 9% от всички парични преводи, изпратени във Венецуела, са били под формата на криптовалута.
Само през последните десет години над 7.7 милиона венецуелци са избягали като мигранти или бежанци, като само през миналата година почти 300,000 са се установили в САЩ.
Когато се установят обаче, мигрантите често помагат на семействата си у дома. През 2018 г. венецуелците са получили над $5.4 милиарда под формата на парични преводи, което представлява около 6% от БВП на страната, а приблизително $461 милиона от тях са били чрез използване на криптовалута.
Съобщава се още, че с течение на времето се наблюдава увеличение с между петдесет и шестдесет процента на венецуелските имигранти, които изпращат пари у дома, въпреки че някои все още не могат да си го позволят.
Въпреки предимствата си, използването на криптовалута за парични преводи крие рискове като нестабилност на цените и регулаторна несигурност. Това може да означава също, че популярните „peer-to-peer“ платформи за конвертиране на криптовалути в боливари могат да бъдат лесно измамени, тъй като на тези платформи липсва регулация.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
След месеци на пазарна нестабилност, притежателите на Eтериум отново са на печалба.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.