Японската инвестиционна компания Metaplanet наскоро си осигури 9.5 милиарда йени (около $60.6 милиона) чрез две емисии облигации, за да ускори стратегията си за придобиване на Биткойн.
Компанията емитира облигации на стойност 5 милиарда йени ($31.9 милиона) и 4.5 милиарда йени ($28.7 милиона), като и двете са с нулеви лихвени проценти и трябва да бъдат изплатени до 16 юни 2025 г.
Набраните средства ще помогнат на Metaplanet да придвижи напред планираните покупки на Биткойн, първоначално определени за 2025 г. Главният изпълнителен директор Саймън Герович сподели новината в социалните медии, разкривайки, че компанията възнамерява да ускори стратегията си за BTC през настоящата година.
Откакто обяви решението си да приеме Биткойн като основен резервен актив през май, Metaplanet постоянно увеличава своите авоари. Към средата на декември компанията притежаваше приблизително 1.14 милиона броя BTC, оценени на около $110.3 милиона по текущи цени.
Въпреки това, акциите на Metaplanet на Токийската фондова борса отбелязаха спад от 4.24%, затваряйки на ниво от 3,610 йени, въпреки забележителното увеличение от 2,023% на резултатите от началото на годината. Фирмата започна да се търгува и на американския пазар OTCQX, където акциите ѝ спаднаха с близо 10% при дебюта си.
Стратегията на Metaplanet отразява фокусирания върху Биткойн подход на други публични компании като MicroStrategy, която притежава най-големия институционален резерв от Биткойн. Като използва финансиране с облигации, за да подхранва покупките си на BTC, Metaplanet е част от нарастваща тенденция, при която традиционните финансови компании включват Биткойн в дългосрочните си стратегии.
В ход, който подчертава нарастващото значение на дигиталните активи в световните финанси, президентът на САЩ Доналд Тръмп предполагаемо е подписал изпълнителна заповед за проучването на национален резерв от криптовалути.
Биткойн спот ETF-ите отбелязаха дневни нетни входящи потоци от $249 милиона, като водещ беше IBIT на BlackRock.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се появи виртуално на Световния икономически форум в Давос, като представи амбициозен план за промяна на глобалното положение на Америка.
Сенатор Синтия Лумис е назначена за председател на сенатската подкомисия по банковото дело за дигитални активи, което се смята за важно за сектора на криптовалутите в САЩ.