Само седем месеца след като пусна своя дигитален портфейл Novi, Meta на Марк Зъкърбърг обяви, че се оттегля от 1 септември 2022 г. поради регулаторни пречки, но това не означава непременно, че проваленият проект е бил напразен.
Всъщност ресурсите на дигиталния портфейл все още могат да бъдат използвани в разработването на „метапроектите“ на Meta, заяви на 13 юли платформата за бизнес разузнаване и анализи GlobalData.
Според Крис Динга, анализатор на плащанията за GlobalData:
Един базиран на блокчейн дигитален портфейл, като Novi, би позволил извършването на незабавни платежни транзакции в метавселената. Тъй като идентичността на потребителя ще бъде свързана с всеки дигитален портфейл, всеки актив, съхраняван в тези портфейли, ще бъде пряко свързан с идентичността на потребителя.
Както той обясни, това ще осигури слой на собственост върху дигиталните активи, записани в блокчейна, както и ще докаже самоличността на законния собственик в евентуален случай на кражба на активи в метавселената.
Динга смята, че всяка бъдеща икономика на метавселената ще се нуждае от „платежен инструмент, който да улеснява транзакциите и да ги проследява“, и именно тук Meta може да се позиционира като първият участник. С други думи:
Като пусне дигитален портфейл за метавселената, Meta може да стане първият доставчик на разплащания, изпреварващ конкуренцията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Инвестирането в криптовалути е ‘пълна лудост’, твърди Чарли Мънгър
Първоначално планът за Novi беше да се превърне в глобална платформа за незабавни плащания, улесняваща вътрешните и международните преводи с помощта на стабилната монета Diem (DIEM) на Meta, известна преди това като Libra. Токенът обаче така и не беше одобрен от регулаторните органи, позовавайки се на системния риск за икономиката и потенциалното му използване за пране на пари.
Междувременно Meta усилено работи по разширяването на метавселената, като направи стъпки към въвеждането на виртуални услуги и търговия с криптовалути, подавайки осем нови заявки за търговски марки, за да регистрира логото си.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Шон Невил, съосновател на Circle и настоящ изпълнителен директор на Catena Labs, стартира смело ново начинание, насочено към изграждането на финансова система, създадена специално за ерата на изкуствения интелект.
Ripple ускорява регионалните си амбиции с нов тласък в ОАЕ, сключвайки съюзи със Zand Bank и финтех стартъпа Mamo, за да разшири своята платежна блокчейн мрежа.
Все повече финансови институции се обръщат към стабилните монети, не само с цел намаляване на разходите, но и като основа за бъдещ растеж.