Акциите на Meta се сринаха с 19% след като компанията майка на Facebook съобщи, че печалбите ѝ са намалели повече от два пъти до $4.4 милиарда през третото тримесечие.
Подразделението на Meta Platforms – Reality Labs (RL) отчете едва $285 милиона приходи за третото тримесечие на 2022, което е със $167 милиона по малко от второто тримесечие.
RL отчита загуба от $3.7 милиарда през тримесечието, което е с около милиард повече от загубата през второто тримесечие възлизаща на $2.8 милиарда.
Според информацията компанията очаква оперативните загуби на RL да нарастват значително през следващите години. Също така те се надяват да ускорят темпото на инвестициите на Reality Labs до толкова, че да могат да постигнат целта си да увеличат общите оперативни приходи на компанията в дългосрочен план.
По време на конферентния разговор на компанията в сряда, главният изпълнителен директор Марк Зъкърбърг изрази оптимизъм по отношение на метавселената, въпреки че призна опасенията си относно посоката на развитие на Meta.
Според него би било „грешка“ да не се фокусира върху метавселената и вижда, че тя ще има силно въздействие в бъдеще.
През тази година акциите на Meta са се понижили с повече от 60%. По-рано тази седмица, Bank of America промени рейтинга на акциите на Meta от „купи“ до „неутрален“. От банката добавиха, че прекомерната инвестиция на компанията в метавселената може да отблъсне много ивнеститори.
В отворено писмо до Марк Зъкърбърг и борда на директорите на Meta, главният изпълнителен директор на Altimeter Capital – Брад Герстнер заяви, че Meta е „загубила доверието на инвеститорите“ и препоръча да оптимизира дейността си. Също така отбеляза, че Altimeter е дългосрочен акционер в Meta.
Като част от препоръката Герстнер заяви, че Meta трябва да ограничи инвестициите си в метавселената и Reality Labs до не повече от $5 милиарда на година, което е по-малко от планираните инвестиции между $10-15 милиарда годишно, които според Герстнер могат да дадат резултат след 10 години.
Нарастващата икономическа несигурност тласка инвеститорите и централните банки към златото, като страховете от отслабването на щатския долар стимулират търсенето на благородния метал, според Даан Струйвен, съръководител на отдела за глобални проучвания на суровините в Goldman Sachs.
Скорошно проучване, поръчано от Grayscale Investments, разкрива, че заможните инвеститори играят значителна роля в нарастващия прием на криптовалутите в Съединените щати.
SEC преразглежда предложено правило, което би наложило по-строги изисквания за това как инвестиционните съветници се справят с попечителството на криптовалута.
Финансовият сектор, включително фондовият пазар, преживя труден старт на годината с няколко понижения и тревожни сривове през последните няколко месеца.