Драстичният срив на Libra, базиран на Solana меме токен, свързан с президента на Аржентина Хавиер Милей, отново разкри опасностите, които крипто проектите, подкрепяни от известни личности, крият.
Подобни провали на високопоставени личности, включително меме криптовалути, свързани с Доналд Тръмп, Мелания Тръмп и основателя на Binance Чанпен Джао, породиха опасения относно спекулативната лудост, която доминира на пазара.
Марчин Казмиерчак, главен оперативен директор на Redstone, разкритикува нарастващата тенденция на спекулации с меме монетите, твърдейки, че тя подкопава сериозните блокчейн иновации. Той изрази съжаление, че макар безброй екипи да работят по проекти с реални приложения, усилията им са засенчени от това, което описа като „краткосрочни, движени от измами схеми“. Казмиерчак посочи проучвания, според които всеки долар, вложен в подобни на хазарт крипто спекулации, отклонява средства от устойчиви инвестиции.
Възходът и падението на Libra бяха особено екстремни. След като получи подкрепата на Милей, пазарната капитализация на токена скочи до $4.5 милиарда. Вълнението обаче бързо се изпари, когато осем портфейла, свързани с екипа на Libra, разтовариха токени на стойност $107 милиона, предизвиквайки катастрофален срив от 95%. Падането се разпростря отвъд криптовалутите, предизвиквайки 5.7% спад на аржентинския фондов индекс S&P Merval.
Внезапният срив разпали отново дебатите относно търговията с вътрешна информация и пазарните манипулации, като експертите от индустрията подновиха призивите за по-строги регулации. Някои анализатори предполагат, че повтарящите се провали на меме токените могат да насочат инвеститорите към по-стабилни сектори като DeFi, AI криптовалути и SocialFi.
Казмиерчак вярва, че продължаващата умора на пазара от подобни инциденти може в крайна сметка да подтикне индустрията към по-устойчиво развитие. Междувременно Илия Павлиев, съосновател на Arete Capital, отхвърли идеята за настъпващ алткойн сезон, аргументирайки се, че ликвидността остава блокирана в спот Биткойн ETF, докато спекулативната търговия носи ползи на лошите играчи.
Binance обяви нови фючърсни договори за множество криптовалути, което предизвика скок в цените им и засили влиянието на борсата върху пазарните тенденции.
Етериум (ETH) е подложен на постоянен мечи натиск, като се бори да набере инерция на фона на слабата ончейн активност и предпазливите пазарни настроения.
XRP изглежда се освободи от дългосрочен низходящ тренд и разпали спекулации за потенциално рали.
Неотдавнашен доклад на Coinbase и EY-Parthenon, публикуван на 18 март, разкрива, че институционалният интерес към криптовалутите се увеличава.