Продължаващият мечи пазар на криптовалути засегна няколко елемента от сектора, като борсите се превърнаха в последните субекти, които усетиха удара.
Всъщност броят на борсите е намалял, тъй като свързаните с криптовалутите предприятия се борят да останат на повърхността на фона на значителните разпродажби.
Към 6 юли броят на криптоборсите в световен мащаб възлиза на 500, което е спад спрямо високите стойности, регистрирани през предходните месеци. Използвайки инструмент за уеб архивиране, бе определено, че секторът е загубил 25 борси за 30 дни, като се има предвид, че на 6 юни броят им е бил 525, според данни на CoinMarketCap.
Заличаването на криптоборсите отчасти е свързано със спада в стойността на общия криптопазар, тъй като няколко предприятия в пространството са в трудно положение. Освен срива на криптопазара, борсите бяха засегнати и от други макроикономически условия, като например нарастващата инфлация, която направих трудно поддържането на бизнеса.
Криптокомпаниите като цяло реагираха на срива, като преоцениха плановете си за бъдещето, а излизането от индустрията изглежда е една от възможностите.
Разпродажбите на основните дигитални валути като Биткойн (BTC) корелираха с по-широкия спад на фондовите пазари, особено в технологичния сектор. Кризата се задълбочи от срива на екосистемата на Terra (LUNA) – аспект, който може да подкопае доверието в сектора.
Забележително е, че по-малките борси вероятно са най-засегнати, като се има предвид, че някои инвеститори предпочетоха да спрат активно да търгуват и да HODL-нат активите си в очакване на следващото пазарно рали. Освен това ескалацията на мечия пазар принуди инвеститорите на дребно да излязат от пазара.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Трейдър с исторически точни прогнози предвижда отскок за Биткойн и Етериум
Интересно е, че масивната корекция на цените не пощади водещите борси, които бяха принудени да пренастроят дейността си, за да останат оперативни. Например Coinbase, водещата борса в САЩ, наложи замразяване на наемането на служители, като успоредно с това обяви съкращения, за да поддържа дейността си.
След излизането на промените регулаторите може да бъдат разтревожени и да приемат строги закони, целящи да защитят инвеститорите. Забележително е, че повечето борси, които прекратяват дейността си, понякога не успяват да споделят състоянието на депозитите на инвеститорите. Подобни обстоятелства впоследствие подкопават доверието в разрастващия се криптосектор.
Въпреки че криптопазарът е сравнително нов, някои пазарни наблюдатели смятат, че затварянето на борсите може да е от полза за сектора. Те изразяват мнение, че мечият пазар е отлична възможност за елиминиране на несериозните криптосубекти.
Като цяло продължаващият пазарен спад продължава да оказва влияние върху световната икономика; фокусът ще бъде върху това как криптоборсите и компаниите ще се справят с мечия натиск и ще оцелеят в продължаващата финансова атака.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.