Платежният гигант Mastercard обяви, че разширява обхвата си в сферата на криптовалутата с придобиването на CipherTrace, стартъп фирма за блокчейн анализ.
Целта на придобивката е да постигне “по -голяма сигурност, прозрачност и доверие към цифровите активи в цялата екосистема”.
CipherTrace предоставя услуги за проследяване и разследване на криптовалути. Фирмата стартира програма с отворен код, Travel Rule Information Sharing Architecture (TRISA), която позволява на доставчиците на услуги за виртуални активи да споделят информация между страните по транзакциите, за да отговарят на изискванията на междуправителствената сили за спазване на ‘правилата за пътуване’ на FATF (Financial Action Task Force) за криптовалути, стартирани през 2019 г.
През февруари Mastercard обяви, че ще поддържа определени криптовалути. През април тя обяви стартирането на първата си кредитна карта за крипто награди с борсата за криптовалута Gemini.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето защо цената на Algorand се повиши
През юли Mastercard обяви, че ще разшири бизнеса си с кредитни карти с криптовалута, като си партнира с по-стабилни емитенти и банки. Финансовият директор на Visa Васант Прабху заяви през юли, че използването на карти, свързани с крипто, надхвърля $1 милиард през първата половина на 2021 г.
Междувременно конкурентите на Mastercard, VISA, PayPal и American Express, имат развит бизнес с криптовалути.
Дейвид Джеванс, главен изпълнителен директор на CipherTrace, в интервю през май за Forkast.News заяви, че потенциалните рискове от изпиране на пари, свързани с преводи на криптовалута, могат да поставят финансови институции, като например банки, в беда.
Русия активно оформя своя подход към криптовалутите в страната. През април Антон Силуанов, министърът на финансите на Русия обсъди нова платежна система, която ще включва криптовалути.
Според информация от Ясин Елманджра, анализатор в Ark Invest, Съединените щати са изправени пред риска да отстъпят водещата си позиция в глобалната крипто екосистема на няколко държави като Обединените арабски емирства, Южна Корея, Австралия и Швейцария.
Борсово търгуваните фондове (ETF) напоследък набраха значителна популярност, привличайки разнообразни инвеститори, търсещи експозиция към редица активи.
Главният изпълнителен директор на Ripple Labs наскоро обяви плановете си да използва $1 милиард от паричните резерви на компанията, за да разшири обхвата на услугите ѝ.