Търговците на криптовалути гледат море от червено на борсите, като повечето основни криптовалути потъват.
Цената на BTC е спаднала от над $35,000 на 20-ти януари до под $33,000, като в момента е спаднала с почти 10% за последните 24 часа в продължение на разпродажба, която изтри над $100 милиарда от общата стойност на най-голямата криптовалута в света в рамките на седмица.
Спадът на флагманската криптовалута се разпространи и до другите 9 най-големи криптовалути, като Етериум, XRP на Ripple, Лайткойн и Cardano намаляха между 5% и 10% – макар че Polkadot, съперник на втората по големина криптовалута ETH, демонстрира известна сила.
Токенът на Polkadot се е покачил със зашеметяващите 450% от август насам, нараствайки на фона на растящия интерес към децентрализираното финансиране (DeFi) – използвайки Биткойн и блокчейн технология за пресъздаване на традиционни финансови продукти като заеми и застраховки.
Цената на Polkdot експлодира в края на декември и продължи да се покачва през януари, успявайки да запази ралито си, дори когато Биткойн спадна от върховете си от над $40,000.
Докато Polkadot, заедно с повечето други основни криптовалути, се възползва от неотдавнашния бум на ценaте на BTC, крипто наблюдателите смятат, че неговото рали означава, че новият алткойн ще се конкурира все повече с Етериум, блокчейн, на който работят повечето DeFi протоколи.
„Докато конкурентите на Етериум правят крачки и се възползват от продължаващото рали на пазара, мисля, че е малко вероятно тези конкуренти да преодолеят мрежовите ефекти, които Етериум е изградил„, каза Луис Куенде, съосновател на децентрализираната платформа за приложения Арагон, по имейл.
„Въпреки това, докато Етериум 2.0 не бъде напълно функционален, Polkadot, Cosmos и подобните са добре позиционирани да уловят значим пазарен дял.“
Тъй като големите институционални инвеститори все повече наблюдават Биткойн, интересът към по-малките криптовалути, които биха могли да изиграят роля за изграждането на по-децентрализиран интернет, нараства.
„Въпреки че BTC се разглежда като актив за макро инфлация, Етериум има потенциала да бъде основата за нова децентрализирана инфраструктура на капиталовия пазар„, заяви Сиамус Донохю, вицепрезидент по развитие на бизнеса в швейцарската стартъп инфраструктура за дигитални активи Metaco.
„Нови протоколи като Cardano и Polkadot също се борят за да са основната инфраструктура, но каквито и да са достойнствата на техните протоколи, те трябва да преодолеят [мрежовото предимство], което Етериум има в момента.“
Понастоящем Биткойн и Етериум съставляват по-голямата част от световната криптопазарна капитализация, което представлява около $750 милиарда от общо $950 долара на пазара.
„Все още е рано, но целият сектор изглежда евтин в сравнение с Биткойн„, добави Донохю.
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.
Бившият основен разработчик на Етериум Ерик Конър изложи убедителна оптимистична теза за алткойна, посочвайки сближаването на ончейн данните от и институционалните потоци, което може да подготви почвата за значително покачване на цените.
В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.