Комисията за икономически и финансови престъпления (КФН) в Нигерия е разбила голяма група за измами с криптовалути, като е арестувала голям брой заподозрени, участвали в незаконни дейности.
Общо 53 лица са изправени пред обвинения, свързани с киберпрестъпления, включително кражба на самоличност и измама, след значителна акция. Властите са успели да възстановят активи на стойност около $200,000, въпреки че разследванията показват, че може да има депозити на стойност до $3 милиона, свързани с операцията.
Този престъпен синдикат, действащ в няколко държави, е участвал в различни незаконни крипто схеми. EFCC арестува стотици членове през декември, като много от обвиняемите отхвърлиха обвиненията в съда. Огромната операция обхващаше няколко региона, но пълният размер на включените средства остава неясен, като правоприлагащите органи все още работят за проследяване на незаконните пари.
Въпреки сравнително скромните конфискации на материални активи, включително мобилни телефони и автомобили, мащабът на престъпното предприятие предполага, че откраднатите средства може да възлизат на милиарди.
Съобщава се, че групата е свързана с най-малко 792 души, като прането на пари е извършвано чрез партньорски транзакции и значителни банкови депозити. Престъпната дейност се разглежда като сериозна заплаха за икономическата стабилност на Нигерия.
Този случай подчертава нарастващата ефективност на глобалните правоприлагащи органи в борбата с крипто престъпленията. Макар че разследването продължава, залавянето на такава голяма мрежа демонстрира напредък в борбата с дигиталните измами.
Алексей Андриунин, главен изпълнителен директор на крипто маркет мейкъра Gotbit, постигна споразумение с американските властi, след като бе обвинен в пазарни манипулации.
Южнокорейските власти започнаха разследване на крипто борсата Bithumb, извършвайки обиск в централата ѝ във връзка с твърдения, че средства на компанията са били използвани неправомерно за финансиране на покупки на недвижими имоти от бившия ѝ главен изпълнителен директор.
Екипът по сигурността на Microsoft наскоро разкри троянски кон за отдалечен достъп (RAT), насочен към крипто портфейли, използвани в Google Chrome.
Крипто потребителите са засегнати от вълна от фишинг имейли, като измамници се представят за Coinbase и Gemini.