Миналата седмица във форумите на Apple бе съобщена нова кибер атака срещу крипто, базирана на Mac. Тя принуждава потребителите несъзнателно да пускат злонамерен софтуер, който копае Monero токена.
Според публикация в блог на Malwarebytes Labs, софтуерът е открит, когато потребителят забеляза, че процес, наречен „mshelper“, погълна подозрително – големи количества от време на CPU-то. Потребителят казва, че mshelper непрекъснато се появява в секцията CPU на Activity Monitor-а им на високи нива. Те забелязаха това след инсталирането на BitDefender, който непрекъснато препредаваше, че mshelper го изтрива. Този потребител се опита да използва Malwarebytes, което се оказа безполезно.
Един читател предложи да се използва Etrecheck, който веднага идентифицира злонамерения софтуер и позволява на жертвата да го премахне.
Malwarebytes Labs заявиха, че са инсталирани други подозрителни процеси, за които малуера е могъл да намери копия на файлове.
„Dropper“ е програмата, която инсталира зловреден софтуер. Mac малуерът често се инсталира от по погрешка отворени документи-примамки, изтегляния от пиратски сайтове и инсталатори на фалшиви Adobe Flash Player. Dropper остава неуловим за cryptominer, но Malwarebytes Labs смята, че това е прост злонамерен софтуер.
Изследователите откриха местоположението на стартовия файл, наречен pplauncher, който се поддържа от launch daemon (daemon е компютърна програма, която работи на заден фон, без нужната намеса на потребителя). Това означава, че Dropper вероятно е имал главните права (root privileges).
Файлът pplauncher е написан на Golang за macOS, чиято цел е да инсталира и да започне крипто-добивния процес. Golang изисква определена сума на режийни, която причинява двоичен файл с повече от 23 000 задачи. За да използвате това за проста цел показва, че създателят не е добре запознат с Mac устройства.
Процесът на mshelper дава вид на по-стара версия на XMRig копач, който е легитимен може да бъде внедрен с помощта на Homebrew на Mac. Информацията от текущят XMRig показва, че е създаден на 7-ми май 2018 г. с clang 9.0.0.
Когато същата информация беше търсена от mshelper процеса, индикира, че е създаден на 26-и март 2018 г., също с clang 9.0.0.
Изследователите твърдят, че зловредения софтуер не е опасен, освен ако Mac потребителя не е повреждал вентилатори или са запушени, което може да доведе до прегряване.
Mshelper е легитимен инструмент, с който някой злоупотребява, но все още трябва да бъде премахнат, както и всички злонамерени програми.
Новият злонамерен софтуер – сега известен като OSX.ppminer – съответства с крипто копачи като Creative Update, CpuMeaner и Pwnet за macOS.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.