Ливанската лира се срина до нови дъна тази седмица. Днес тя се търгуваше на 9,600 за долар, като от юни падна с 50% - жертва на продължаващия икономически спад в страната.
„Ливанската лира сега струва едно сатоши“, публикува в Twitter Сайфед Амус, който написа ‘The Bitcoin Standard’. Авторът и академик, който израства в Ливан, визира най-малката деноминация на Биткойн. Към момента на писане едно сатоши струва $0,0001.
Най-лошата икономическа криза в Ливан в съвременната ѝ история доведе до спад от 80 процента на Лирата от октомври, когато в страната започнаха да разтърсват антикорупционните протести.
В продължение на десетилетия лирата беше фиксирана 1500:1 с долара, но сега стойността ѝ на черния пазар рутинно се използва като ориентир за реалната стойност на валутата.
През април Никълъс Талиб, известен автор на „Черният лебед“ и „Залъгван от случайността“, призова ливанските граждани да се обърнат към криптовалути, тъй като банките налагат все по-строг контрол на фона на задълбочаваща се финансова криза.
Ливан внася до 80% от храната си, а проучване на ООН установи, че в края на април половината страна се мъчи да намери основни хранителни продукти, тъй като цените на тези стоки са се повишили с 56% от октомври.
Страната страда от силен недостиг на валута – долари, необходими за заплащане на вноса. С изтичането на парите се появи бартерна икономика.
Ливан също така приема около 1,5 милиона бежанци – най-много на глава от населението в света – и кризата се задълбочава от непрекъснатите потоци на валута към съседна Сирия.
Междувременно, борбата между правителството и централната банка заплашва да дерайлира спешното финансиране, така че нещата могат да станат още по-лоши. Financial Times изчислява, че Banque du Liban е натрупала загуби до $49 милиарда – това са много сатошита.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.