Финансовите лидери на водещите икономики от Г-7 предполагаемо призовават за цялостно регулиране на дигиталните активи.
Reuters съобщи, че чернова на комюнике, подписана от финансови министри и централни банкери от страните от Г-7, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и САЩ, изисква от Бордът за финансова стабилност (FSB) да ускори глобалното регулиране на криптовалутите.
FSB наблюдава и дава препоръки за световната финансова система. Международният орган също изигра ключова роля в насърчаването на регулаторните реформи след икономическата криза от 2008 г.
В светлината на неотдавнашните сътресения на пазара на крипто активи, Г-7 настоятелно призовава Бордът за финансова стабилност да напредне в бързото разработване и прилагане на последователно и всеобхватно регулиране.
Тези настроения идват след срива на стабилната монета UST и алткойна LUNA на Terra, които се сринаха по същество до нула, унищожавайки десетки милиарди богатство само за няколко дни.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ripple ще насочи $100 милиона към борбата с климатичните промени
Миналия месец изпълнителният директор на Европейската централна банка (ЕЦБ) Фабио Панета също призова за глобални регулации на крипто пространството. Той сравнява крипто пространството с пазара на ипотечни кредити, който предизвика последната голяма финансова криза през 2008 г.
Наистина, крипто пазарът сега е по-голям от пазара на ипотечни кредити (на стойност $1.3 трилиона), когато бе предизвикана световната финансова криза. И показва поразително сходна динамика. При липса на адекватен контрол, крипто активите предизвикват спекулации, като обещават бърза и висока възвръщаемост и използват регулаторни вратички, които оставят инвеститорите без защита. Ограниченото разбиране за рисковете, FOMO и интензивното лобиране на законодателите увеличават излагането, като същевременно забавят регулирането.
Италианският министър на икономиката и финансите Джанкарло Джорджети защити плана на правителството да увеличи данъка върху капиталовите печалби от криптовалути като Биткойн от 26% на 42%, отвръщайки на критиките по време на Световния ден на спестяванията на 31 октомври.
В неотдавнашно интервю за CNBC Крис Ларсен изрази оптимизъм за значителна промяна в регулаторния пейзаж за криптовалутите.
На 30 октомври британският министър на финансите Рейчъл Рийвс обяви увеличение на данъчните ставки върху капиталовите печалби за активи като акции и криптовалути.
Неотдавнашните събития в Русия породиха опасения в крипто сектора. Страната наскоро разреши употребата на BTC и други криптовалути за международни транзакции.