Начало » Лидери от крипто сферата настояват за лихви върху стабилните монети

Лидери от крипто сферата настояват за лихви върху стабилните монети

07.04.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Лидери от крипто сферата настояват за лихви върху стабилните монети

Лидерите на крипто индустрията с тласък за промяна на начина, по който се регулират стабилните монети, с цел да осигурят правото да предлагат лихви на притежателите.

Докато Конгресът обсъжда ново законодателство, ръководителите се застъпват за правила, които биха позволили на емитентите на стабилни монети да прехвърлят доходите от инвестиции, подобно на това как банките плащат лихви на притежателите на сметки.

Концепцията зависи от начина, по който стабилните монети поддържат стойността си. Обикновено обвързани с активи като щатския долар, тези дигитални валути са обезпечени с резерви, често инвестирани в ценни книжа с нисък риск, като американски държавни ценни книжа. Въпреки че тези инвестиции генерират възвръщаемост, настоящите закони не позволяват на емитентите да разпределят този доход на потребителите, за разлика от традиционните спестовни сметки.

Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг изрази разочарование от това несъответствие, твърдейки, че стабилните монети трябва да се третират по същия начин като банковите сметки, когато става въпрос за печелене на лихва. Той вярва, че съществуващата правна рамка несправедливо натоварва издателите на стабилни монети със сложни изисквания за оповестяване и данъчни проблеми, за разлика от конвенционалните спестовни продукти.

Натискът за регулаторна промяна идва, когато законодателите наскоро придвижиха напред два ключови законопроекта. Банковият комитет на Сената одобри Закона „GENIUS“ с двупартийна подкрепа, докато Комитетът за финансови услуги на Камарата на представителите прие Закона STABLE от 2025 г. Двата законопроекта обаче се различават значително: Законът „STABLE“ изрично забранява лихвените плащания върху стабилни монети, докато GENIUS остава неясен по въпроса.

Зад кулисите има индикации, че някои законодатели може да са готови да преразгледат въпроса за разрешаване на лихвени плащания върху притежанията на стабилни монети. Предложението обаче среща съпротива от традиционните финанси. Асоциацията на американските банкери изрази загриженост, предупреждавайки, че активирането на лихвите по стабилни монети може да отблъсне клиентите от банките и да ги насочи към дигиталните портфейли, потенциално нарушавайки кредитните функции на банковия сектор.

Този нарастващ дебат отразява по-широката борба между иновациите в крипто пространството и установените норми на традиционното банкиране, като и двете страни се борят за влияние, докато регулаторната рамка се оформя.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.

20.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Председателят на Фед намекна за облекчение на крипто правилата

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.

17.04.2025 14:40 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов законопроект в САЩ ограничава задкулисното влияние в политиката

Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.

16.04.2025 15:33 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ню Йорк планира да приеме Биткойн и Етериум като платежно средство за държавни задължения

Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.

13.04.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.