Начало » Регулации » Лидери от крипто сферата настояват за лихви върху стабилните монети

Лидери от крипто сферата настояват за лихви върху стабилните монети

07.04.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Лидери от крипто сферата настояват за лихви върху стабилните монети

Лидерите на крипто индустрията с тласък за промяна на начина, по който се регулират стабилните монети, с цел да осигурят правото да предлагат лихви на притежателите.

Докато Конгресът обсъжда ново законодателство, ръководителите се застъпват за правила, които биха позволили на емитентите на стабилни монети да прехвърлят доходите от инвестиции, подобно на това как банките плащат лихви на притежателите на сметки.

Концепцията зависи от начина, по който стабилните монети поддържат стойността си. Обикновено обвързани с активи като щатския долар, тези дигитални валути са обезпечени с резерви, често инвестирани в ценни книжа с нисък риск, като американски държавни ценни книжа. Въпреки че тези инвестиции генерират възвръщаемост, настоящите закони не позволяват на емитентите да разпределят този доход на потребителите, за разлика от традиционните спестовни сметки.

Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг изрази разочарование от това несъответствие, твърдейки, че стабилните монети трябва да се третират по същия начин като банковите сметки, когато става въпрос за печелене на лихва. Той вярва, че съществуващата правна рамка несправедливо натоварва издателите на стабилни монети със сложни изисквания за оповестяване и данъчни проблеми, за разлика от конвенционалните спестовни продукти.

Натискът за регулаторна промяна идва, когато законодателите наскоро придвижиха напред два ключови законопроекта. Банковият комитет на Сената одобри Закона „GENIUS“ с двупартийна подкрепа, докато Комитетът за финансови услуги на Камарата на представителите прие Закона STABLE от 2025 г. Двата законопроекта обаче се различават значително: Законът „STABLE“ изрично забранява лихвените плащания върху стабилни монети, докато GENIUS остава неясен по въпроса.

Зад кулисите има индикации, че някои законодатели може да са готови да преразгледат въпроса за разрешаване на лихвени плащания върху притежанията на стабилни монети. Предложението обаче среща съпротива от традиционните финанси. Асоциацията на американските банкери изрази загриженост, предупреждавайки, че активирането на лихвите по стабилни монети може да отблъсне клиентите от банките и да ги насочи към дигиталните портфейли, потенциално нарушавайки кредитните функции на банковия сектор.

Този нарастващ дебат отразява по-широката борба между иновациите в крипто пространството и установените норми на традиционното банкиране, като и двете страни се борят за влияние, докато регулаторната рамка се оформя.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Предстои важна седмица за криптовалутите в САЩ – какво да очакваме?

На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.

13.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американският сенат избра крипто застъпник за председател на ОСС

Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.

11.07.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Австралия стартира тестови период за CBDC

Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.

10.07.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Министерството на финансите на САЩ премахва правило за крипто отчет

Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.

10.07.2025 18:10 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.