Изпълнителният директор на Facebook, Марк Зукърбърг, даде показания пред Комитета за финансови услуги на Камарата на представителите на Съединените щати.
Поводът за изслушването бе проекта “Libra”.
В подготвените си изявления пред Комитета, Зукърбърг заяви, че проектът ще гарантира, че САЩ ще останат финансов лидер в световен мащаб:
Китай се движи бързо, за да лансира подобна идея през следващите месеци. Не можем да приемаме, че само защото Америка е лидер днес – винаги ще бъде лидер, дори и да не правим иновации.
Libra ще бъде подкрепена най-вече от долари и вярвам, че това ще разшири американското финансово лидерство, както и демократичните ни ценности и надзор по целия свят. Ако Америка не направи иновации, финансовото ни лидерство не е гарантирано.
В своите въпроси към Зукърбърг, представителят Патрик Макенри попита за Китай и бързия възход на технологичните му компании. Основателят на Facebook каза:
Днес 6 от 10-е от най-добрите технологични компании произлизат от Китай и със сигурност не споделят нашите ценности.
Представителят Анди Бар също обсъди потенциалната заплаха от цифровите ренминби в Китай и участието им в проекта “Един пояс – един път” – инициатива, която стартира преди шест години и е глобална стратегия за развитие, приета от китайското правителство, включваща развитие на инфраструктура и инвестиции по целия свят.
В реч пред пресата след събитието, председателят на комитета Максийн Уотърс каза за Китай:
Вярвам, че сме достатъчно големи, достатъчно сме силни и сме достатъчно умни, за да посрещнем нуждите и да сме конкурентоспособни в света, просто трябва да продължим напред.
По-рано анализаторите на RBC Capital Markets заявяват, че бавенето на Libra може да остави цифровата валута на централната банка на Китай (CBDC) без конкуренция.
По това време RBC твърди, че ако американските регулатори спънат Libra и решат да не изготвят набор от регулации за насърчаване на криптовалутите в САЩ, CBDC на Китай може да се превърне в глобалната цифрова валута в развиващите се икономики.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.