Facebook търси лиценз за платежна система съгласно Швейцарския орган за надзор на финансовите пазари (FINMA) за своя планиран проект за стабилна монета, съобщи Reuters на 11 септември.
В официално изявление днес, регистрираната в Швейцария Libra Association – организация с нестопанска цел, създадена да управлява мрежата на Libra – обясни избора си за координиране на регулаторна рамка с швейцарския финансов надзорник:
„Швейцария предлага път за отговорни иновации във финансовите услуги, хармонизиран с глобалните финансови норми и сериозен надзор. Ние водим конструктивен диалог с FINMA и сме насърчени да видим възможен път за блокчейн мрежа с отворен код да се превърне в регулирана платежна система с висока сигурност.“
FINMA излезе по-специално това лято с насоки относно регулаторните изисквания за блокчейн плащания, които се прилагат за доставчиците на блокчейн услуги, включително борси, доставчици на портфейли и платформи за търговия.
Ръководството се придържа към рамката за регулиране на дигитални активи, издадена този юни от Междуправителствената работна група за финансови действия (FATF), която включва разпоредби за мерки за борба с изпирането на пари (AML), Опознай своя клиент (KYC), системи за мониторинг на риска и други.
FINMA са крачка напред от разпоредбите на FATF за отказа да се освобождават плащания, които включват нерегламентирани доставчици на портфейли.
По-рано тази седмица, служител на Министерството на финансите на САЩ заяви пред репортери в Женева, че е наложително проектът Libra да отговаря на най-високите стандарти за борба с изпирането на пари и борбата с финансирането на тероризма, ако трябва да бъде одобрен от регулатори и законодатели.
По време на изслушване пред американските представители в средата на юли Дейвид Маркъс – шеф на Facebook портфейла Calibra Wallet – заяви, че изборът няма „нищо общо с избягването на регулациите или надзора“, аргументирайки се вместо това, че юрисдикцията е международен център, благоприятен за това да се върши бизнес.
През август американските депутати посетиха Швейцария, за да се срещнат с местните финансови регулатори и правителствени служители относно Libra, като изразиха своите постоянни „притеснения […] относно това как голяма технологична компания ще създаде частна контролирана, алтернативна глобална валута“.
На 5 септември президентът на Швейцарската национална банка Томас Джордан заяви, че стабилните монети, привързани към чуждестранна валута, при някои обстоятелства могат да повлияят неблагоприятно на паричната политика на Швейцария.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.