Куба обяви, че обмисля използването на криптовалути, за да подсилят финансите си.
Този ход вероятно е повлиян от съюзника на нацията, Венецуела, която стартира собствената си „петролна“ криптовалута в началото на миналата година. Не става ясно от доклада дали Куба ще пусне своя собствена монета или ще използва съществуващи алтернативи.
Подобно на Венецуела, Куба страда от тежките санкции, наложени от САЩ, и също така наблюдава по-малко оказана помощ от Венецуела, която преживява както финансови, така и политически кризи.
В съобщение по телевизията, президентът на Куба, Мигел Диас-Канел, заяви, че планът за криптовалута има за цел да повиши националното производство и търсенето, за да стимулира растежа.
Според съобщенията, пакетът ще увеличи някои пенсии и заплати за служителите в публичната администрация, социалните служби и държавните медии, като почти ще удвои средната им месечна заплата.
Ако е така, държавата изглежда разчита много на своите крипто блянове. Венецуела не е виждала своя Petro токен в международен мащаб, въпреки че го обяви пред ОПЕК като средство на света да плаща за петрол.
Скоро след началото на преговорите, президентът на САЩ, Доналд Тръмп, също добави Petro към списъка си със санкционирани активи.
Компаниите, които подпомагат на проекта да избягва от санкциите, също могат да попаднат в „казана с гореща вода“. Самата руска банка бе санкционирана от Министерството на финансите на САЩ, след като бе счетено, че са подпомогнали финансирането на петролната криптовалута.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.