Санкциите от СAЩ тласкaт Северна Корея до извършване на мащабни кибератаки, включващи и кражби на криптовалута.
Това не е първият случай, когато Северна Корея е обвинена в извършването на киберпрестъпления.
Тоня Угорец, заместник-помощник-директор на отдел „Кибер разузнаване“ на ФБР, твърди, че севернокорейски хакери стоят зад многобройни случаи на банкови кражби, крипто хакове и рансъмуерни атаки. За пример даде хакването на Sony Pictures Entertainment през 2014 г. , банковия грабеж в Бангладеш през 2016 г.и рансъмуер атаката „WannaCry“ през 2017 г.
Tова е начинът, по който страната реагира на тежките санкции на САЩ, наложени срещу нея, които успяват да възпрепятстват икономическия им растеж. Тези действия позволяват на страната да заобиколи санкциите и да подобри финансовото си състояние.
Неотдавна южнокорейската крипто борса UpBit предупреди потребителите си за фишинг атака. Това накара много участници в криптовалутната общност да обвинят севернокорейските хакери, докато някои експерти по киберсигурност дори твърдят, че разпознават уникалните характеристики на севернокорейските хакерски групи.
https://twitter.com/upbitglobal/staus/1133550860082958336
Понастоящем, между санкционираните икономики съществува обща тенденция да се залага на блокчейн решения за смекчаване на негативните ефекти от санкциите на САЩ и избягване на зависимостта от долара. Най-често те решават да стартират свои собствени криптовалути или да разработят алтернативни начини за глобални платежни мрежи. Въпреки това, някои от тях злоупотребяват с блокчейн технологията и нейните ползи – и това не може да бъде пренебрегнато.
Ерин Джо, ръководител на Центъра за разузнаване на кибернетични заплахи заяви, че американските власти работят по начини за спиране и предотвратяване на подобна злонамерена дейност, свързана с криптовалути.
Налице е неотложна необходимост от по-нататъшно проучване на ролята на криптовалутите в големите политики и усилията за избягване на санкциите. Необходимо е глобално сътрудничество, за да се споделят всички данни, свързани с такива киберпрестъпления, за да бъдат открити и предотвратени в бъдеще.
Нигерия прави решителна крачка към приемането на стабилни монети, тъй като Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на страната очерта готовността си да подкрепи иновациите в областта на дигиталните валути – при ясни регулаторни условия.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.