Две седмици преди официалното приемане на Биткойн от Ел Салвадор като законно платежно средство, друга нация от Латинска Америка реши да се насочи към използването на криптовалути.
Според последните доклади кубинското правителство заяви, че иска да “признае и регулира” използването на цифрови активи в нацията.
Днес в официалния вестник на страната беше публикувано решение, което разкри, че кубинската централна банка скоро ще въведе правила за използване на криптовалути. Освен това ще се определят и лицензионните изисквания за доставчиците на крипто услуги в островната държава.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн е изправен пред силна съпротива – какво да следим?
По-рано през май президентът на Куба Мигел Диас Канел преглеждаше възможностите за приемане на криптовалути в страната. Мнозина смятат това е начин за борба с икономическите проблеми, предизвикани от пандемията COVID-19.
Криптовалутите се използват в Куба от няколко години. Криптовалутите се използват предимно за заобикаляне на ембаргото на САЩ, което пречи на гражданите да имат достъп до финансовите пазари и използването на американския долар. Изчислено е, че почти 100,000 кубинци използват криптовалути за плащания на парични преводи, протестни дарения и онлайн плащания.
Тъй като кубинците нямат достъп до международни дебитни и кредитни карти, е трудно да се получават плащания от различни държави.
Децентрализираният характер на криптовалутите, заедно с лекотата на плащанията на дълги разстояния, предоставя жизнеспособна алтернатива за страната да облекчи икономическите си трудности.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Европа ще забрани анонимните крипто транзакции
Липсата на регулации е обект на безпокойство за мнозина, които се опасяват от прекомерна и негативна реакция от страна на правителството. Въпреки това, съгласно гореспоменатата резолюция, Централната банка може да разреши използването на криптовалути “по причини от социално-икономически интерес”, макар че държавата ще следи операциите. Освен това използването на крипто за незаконни дейности все още е строго забранено, отбеляза той.
Други държави като Иран и Венецуела също са експериментирали с цифрови валути, за да заобиколят санкциите на САЩ. Докато Иран е готов да пусне свой собствен CBDC, венецуелците отдавна използват крипто за борба с хиперинфлацията. Правителството дори пусна подкрепена от държавата “криптовалута”, наречена Petro през 2017 г., която не може да добие сцепление.
В края на мандата си председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) Гари Генслър подаде жалба срещу решението по делото с Ripple, като твърди, че в по-ранното решение на съдия Анализа Торес е било неправилно тълкувано правото на ценните книжа.
Хестър Пиърс и Марк Уйеда, републикански членове на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), според съобщенията оценяват текущите действия по правоприлагане срещу крипто компании.
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.
Южна Корея напредва с плановете си за усъвършенстване на нормативната уредба за криптовалутите, като възнамерява да приложи следващия етап от рамката си до края на 2025 г.