Икономическият растеж на Китай за третото тримесечие на 2024 г. не отговаря на очакванията на правителството, като БВП се е увеличил с 4.6% в сравнение с 4.7% през предходното тримесечие.
Този спад до голяма степен се дължи на слабите потребителски разходи и проблемния пазар на недвижими имоти, които повлияха на потребителското доверие въпреки усилията на Пекин да стимулира икономиката.
В края на септември Китай въведе най-мащабните си парични стимули от пандемията насам, последвани от обещания за значителни фискални разходи. Оптимизмът на инвеститорите обаче бързо намаля, тъй като те очакваха по-ясни подробности. Индексите CSI 300 и Hang Seng в Хонконг претърпяха значителни спадове през октомври, отразявайки продължаващите икономически тревоги. Неотдавнашните правителствени интервенции в сектора на недвижимите имоти се оказаха неадекватни, което доведе до затруднения за строителните предприемачи.
В перспектива се очаква на заседание на Националния народен конгрес да бъде разгледан потенциален пакет от фискални стимули, който може да достигне 10 трилиона юана (около $1.4 трилиона). Експертите предупреждават, че простото инжектиране на средства може да не реши по-дълбоките проблеми и следващите месеци ще определят дали Китай ще успее да се справи с икономическите си предизвикателства или ще се изправи пред продължителен спад, подобен на „изгубеното десетилетие“ в Япония.
В по-благоприятно отношение продажбите на дребно нараснаха с 3.2% на годишна база през септември, което леко надхвърли очакванията. За сравнение, продажбите на дребно в САЩ нараснаха с 0.4%.
Докато Dow Jones нарасна с 0.37%, китайският Shanghai Composite се повиши с 1.5% благодарение на окуражителните икономически данни и намеците за облекчаване на паричната политика от страна на централната банка. Въпреки това пазарната криза на недвижимите имоти продължава да бъде значителна тежест, като неотдавна индексът Hang Seng Mainland Properties спадна с 6.7%. Правителствената подкрепа е недостатъчна, а местните власти са изправени пред нарастващи дългове, увеличавайки риска от по-задълбочена финансова криза.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.