Рей Далио от Bridgewater изрази сериозна загриженост за състоянието на дълга на САЩ, предупреждавайки, че неустойчивият дисбаланс между търсенето и предлагането на дълга може да има сериозни последици в световен мащаб.
Тъй като държавният дълг на САЩ надхвърля $36.2 трилиона, Далио твърди, че скоро страната може да се окаже неспособна да привлече достатъчно купувачи за своя дълг. Това може да предизвика поредица от разрушителни икономически събития, които да засегнат не само американската, но и световната икономика като цяло.
Далио неведнъж е подчертавал, че намаляването на дефицита на САЩ е от решаващо значение. Той смята, че съотношението на дълга на страната към БВП, което в момента е тревожно високо и възлиза на 125%, трябва да бъде намалено до около 3%. Ако не се предприемат действия, Далио предвижда потенциално преструктуриране на американския дълг, което може да доведе до нестабилност на световните пазари. Експертът също така предполага, че САЩ може да бъдат принудени да окажат натиск върху други държави да изкупят техния дълг или дори да преустановят плащанията към някои кредитори.
На фона на нарастващото напрежение в световната икономика Далио свърза дълговата криза в Съединените щати с по-широки проблеми като геополитическата нестабилност и несигурността в търговията. Според него тези проблеми утежняват финансовите проблеми на САЩ и правят още по-трудно преодоляването на нарастващия дефицит. Предупреждението на Далио подчерта критичния момент за икономическата политика на САЩ, предполагайки, че са необходими незабавни действия за предотвратяване на пълномащабна финансова криза.
Предпочитаният от инвеститора метод за справяне с дефицита остава „решението от 3%“, което съчетава намаляване на разходите, данъчни реформи и внимателно управление на лихвените проценти. Въпреки това Далио остава скептично настроен към усилията, които не се отнасят пряко до разходите, предупреждавайки, че само всеобхватен подход ще бъде ефективен за намаляване на държавния дълг и осигуряване на бъдеща икономическа стабилност.
В петък цената на Биткойн се повиши към границата от $84,000, като в крайна сметка премина решаващия праг от близо $85,000, повдигайки настроението на крипто пазара.
За първи път Goldman Sachs, втората по големина инвестиционна банка в света, отчете криптовалутите в годишното си писмо до акционерите.
Боливия се обръща към криптовалутите като потенциално решение на продължаващата криза с горивата и спадащите чуждестранни резерви.
В текущото производство по несъстоятелност на фалиралия крипто хедж фонд Three Arrows Capital (3AC) настъпи значително правно развитие.