Опасенията за неконтролируемия възход на криптовалутите накараха главния прокурор на Ню Йорк Летиция Джеймс да призове Конгреса за незабавна намеса.
Според нея експлозивният растеж на дигиталните активи – особено на Биткойн – не е само финансов въпрос, а потенциална заплаха за глобалното господство на щатския долар.
Джеймс подчерта необходимостта от общонационална правна рамка, която да регулира крипто сектора. Без такава, твърди тя, инвеститорите остават уязвими към измами и злоупотреби, а по-широката икономика е изложена на риск. Нейната позиция е отражение на нарастващите настроения сред длъжностните лица, които смятат, че дигиталните валути, макар и иновативни, все по-често се използват за незаконни цели и могат да дестабилизират установените финансови системи.
Стабилните монети, бързо развиващ се сегмент от крипто пазара, бяха посочени в призива на Джеймс. Тя предложи тези токени, обвързани с долара, да се емитират само от субекти, базирани в САЩ, и да бъдат изцяло обезпечени с материални резерви като пари в брой или американски държавни ценни книжа. Според нея всяка структура, която не отговаря на тези изисквания, позволява манипулации и подкопава доверието.
Главният прокурор също така предупреди да не се допускат криптовалути в пенсионните портфейли, като се аргументира, че изключителната волатилност на дигиталните активи може да застраши дългосрочните спестявания. Тя постави под въпрос дали активи, толкова непредсказуеми като Биткойн, трябва да имат място в инвестиционните планове, предназначени да осигурят бъдещето на хората.
Загубите на инвеститорите от свързани с крипто измами бяха друг основен проблем. Джеймс изтъкна нарастващия брой нюйоркчани, които са попаднали в измама, твърдейки, че по-ефективните федерални защити са закъснели. За нея задължителната регистрация и по-строгите правила за спазване на изискванията от страна на крипто компаниите са от съществено значение за защитата на обществеността.
Освен финансовата сигурност, Джеймс посочи и въпроси, свързани с националната сигурност. Анонимният характер на крипто транзакциите, каза тя, позволява на злонамерените участници да финансират престъпни дейности без да бъдат разкрити – нещо, което по-силен федерален надзор може да помогне да се предотврати.
Междувременно крипто индустрията се превръща във все по-мощна фигура във Вашингтон. През последния изборен цикъл тя вкара над $119 милиона в кампании, подпомагащи кандидати, които подкрепят сектора. Тази лобистка сила изведе дигиталните активи в центъра на политическите дебати в САЩ.
На федерално ниво динамиката нараства. Администрацията на Тръмп сигнализира за намерението си да промени политиката на САЩ в областта на криптовалутите, като се фокусира по-специално върху стабилните монети. Бо Хайнс, един от ключовите съветници на Тръмп по въпросите на дигиталните активи, наскоро сподели плановете си за законопроект за стабилните монети, който ще бъде представен преди края на лятото. Той също така похвали новоназначения председател на Комисията по ценните книжа и фондовите борси Пол Аткинс, изразявайки оптимизъм, че под ръководството на Тръмп САЩ могат да се превърнат в световен център за дигитални финанси – ако бъдат предприети правилните регулаторни стъпки.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.