Миналата седмица Биткойн и по-широкият крипто пазар преживяха сериозен низходящ тренд, а тази седмица може да не е по-различна.
През изминалата седмица се наблюдаваха сериозни корекции в целия крипто сектор, като Биткойн отбеляза огромен спад на цената. Днес виждаме, че този низходящ тренд продължава, като BTC и повечето алткойни са на червено.
Към момента на писане на статията Биткойн се търгува на ниво от $55,741 след спад от 4% през последните 24 часа и обем на търговията от $25.6 милиарда. Само през последните 7 дни водещата криптовалута загуби 12.55%.
Въпреки че показа някои признаци на възстановяване, търгувайки се между $57,000 и $58,000 през уикенда, мечите настроения остават силни.
Това се илюстрира и от 1-дневния технически анализ на TradingView – обобщението сочи „продава“ при 14, пълзящите средни отчитат „силна продажба“ при 13, докато осцилаторите остават „неутрални“ при 9.
По данни на CoinGlass през последните 24 часа са ликвидирани $279.63 милиона – $166.18 милиона в лонг позиции и $113.45 милиона в шорт позиции).
Етериум (ETH) също падна под $3,000 и към момента на писане на статията се търгува за $2,910 след 4% спад на цената през последния ден и $14.09 милиарда в обем на търговията. За изминалата седмица ETH загуби 16.5% от оценката си.
Най-големите губещи днес са два популярни меме токена – Pepe (PEPE) и Dogwifhat (WIF).
PEPE загуби 11.5% през последните 24 часа и към момента на писане на статията се търгува на цена от $0.00008293, докато WIF спадна с 11% и сега е на цена от $1.66. През последните 7 дни и двата алткойна загубиха съответно 30% и 28%.
Общата пазарна капитализация на всички криптовалути вече е $2.03 трилиона след спад от 3.88%.
Опасенията от продължителен натиск за продажби от страна на германското правителство, което започна да продава своите Биткойн авоари миналата седмица, както и началото на плана за изплащане на Mt. Gox подхранват FUD и могат да доведат до допълнителни корекции на цените тази седмица.
От Sygnum Bank прогнозирта потенциален подем на алткойните през второто тримесечие на 2025 г., посочвайки по-строгите регулации и нарастващия интерес на потребителите.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
На дневен ред отново е нов опит за решаване на продължаващия дебат за инфлацията – този път с преструктуриран модел на гласуване, предназначен да насърчи консенсуса и да придвижи мрежата към дългосрочните ѝ икономически цели.
След период на волатилност крипто пазарът изглежда се стабилизира.