Немската банка Postbank съобщи, че според скорошно проучване 29% от германците вярват, че криптовалутите са инвестиционна възможност.
За въпросното проучване са били интервюирани 3100 германци от края на февруари до края на март тази година. Всеки втори, на възраст между 18 и 34 години, се интересува от криптовалутите като инвестиция. Това представлява 46% от общия брой на анкетираните лица. Освен това 14% от тези хора искат да купуват или копаят криптовалути в рамките на следващата година.
Но този демографски сегмент съставлява само 8% от общото население. Д-р Томас Мангъл, главен дигитален директор на Пощенска банка, заяви, че младите хора не бива да се фокусират изцяло върху криптовалутите, тъй като „този вид инвестиции е силно спекулативна“.
Освен възрастта, изследването се фокусира и върху пола, като наблюдава три различни фактора. Първо, 60% от жените считат „независимостта на установените финансови системи“ за по-важна от 51% от мъжете. На второ място, по-висока възвращаемост от инвестициите привлича 56% от мъжете в сравнение с 36% от жените. На последно място, 39% от мъжете подкрепят анонимността, осигурена от цифровите валути, а само 26% от жените смятат, че това е важно. От тази група един на всеки пет души заявява, че те са просто развълнувани да станат част от нова форма на инвестиране.
Предвид състоянието на пазара по време на провеждането на проучването, събраните данни бяха изненадващи за банката. Мангел заяви, че медиите са отговорни за подбуждането на това явление, което на свой ред принуждава хората да пренебрегват рисковете, свързани със закупуването на тези валути. Например, 20% от германците вярват, че са добре информирани по тази тема, като просто ги четат в социалните медии. Освен това 29% от 18-34-годишните смятат, че са крипто експерти.
Въпреки това, мнозинството от хората не са наясно, че печалбите от Биткойн са обект на облагане в различни държави.
Поради медийните хипотези, много хора надценяват знанията си за възможностите и рисковете на криптовалутите като инвестиция.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.