В четвъртък в ефира на CNBC американският сенатор Елизабет Уорън заяви, че криптовалутата представлява най-новата глобална заплаха.
Говорейки в предаването Squawkbox Newsmaker, Уорън изрази скептичното си отношение към криптовалутата, като подчерта, че тя се използва от престъпници и терористи в световен мащаб:
Тя се използва за финансиране на тероризъм, използва се за трафик на наркотици, Северна Корея я използва, за да плати за около половината от програмата си за ядрени оръжия… Не можем да позволим това да продължава.
Позицията на Уорън съвпада с тази на главния изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън, който наскоро заяви пред сенатори, че ако заемаше правителствена длъжност, би се забраната за закриването на криптовалутата.
Правителството на САЩ е разделено по отношение на бъдещето на криптовалутата, като някои членове приемат нейния потенциал, а други търсят регулаторни мерки за ограничаването ѝ. По време на този продължаващ дебат сенатор Уорън не веднъж е изразавала загрижеността си относно използването на криптовалутата като инструмент за престъпни дейности.
Сенаторът активно работи за актуализиране на банковите закони, като се стреми да включи по-строги мерки за правоприлагане по отношение на криптовалутата. Тя представи нови законодателни проекти за засилване на регулациите, свързани с криптоактивите, и за повишаване на прозрачността на банковата тайна, свързана с тези активи.
На фона на повишените рискове за сигурността, дължащи се на продължаващата война между Израел и Хамас, Уорън твърди, че опасността за американците е достигнала безпрецедентно ниво. Като посочва бързата анонимност на крипто транзакциите, сенатор Уорън твърди, че индустрията на дигиталните активи по-скоро допринася за тези заплахи, отколкото да ги смекчава.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.