Неотдавна, по време на изслушване на Сената на САЩ по въпросите свързани с вътрешната сигурност и правителствените въпроси, сенатор Мит Ромни предизвика опасения относно криптовалутите и дали те са заплаха за вътрешната сигурност.
Директора на ФБР, Кристофър Рей, също се намеси, като категорично заяви, че криптовалутата „вече е важен въпрос“ и „ще става все по-важен“.
Вместо да заявява, че това е проблем, Ромни попита лидери от ФБР, Вътрешна сигурност и Националния център за борба с тероризма какво е тяхното мнение:
Не съм в банковия комитет. Не разбирам как работят криптовалутите. Мисля, че е по-трудно да си вършим работата, когато не можем да следваме парите, защото те са скрити от нас и се чудим дали не трябва да се полагат някакви усилия в нашата страна, за да се справим с тези крипто активи.
Почти веднага директорът на ФБР сподели, че според него криптовалутата е от изключително значение за бъдещето на сигурността на Съединените щати. Рей обаче не каза много по отношение на плановете за регулиране на индустрията.
Трябва да се отбележи, че това идва в момент, в който много правителства, а не само това на САЩ, започват да приемат криптовалутите по-сериозно. Както по-рано бе съобщено, много държави са подложени на натиск от предстоящото издаване на Libra на Facebook.
В отговор, регулаторите разглеждат идеята за разработване на някакъв вид дигитална валута. Наскоро САЩ, ЕС и Китай разкриха за проучването на възможността за издаване на активи, финансирани от държавата, често посочвайки Libra като причина за тяхната целенасоченост.
Въвеждането на „FedCoin“ може много да съвпадне със забраната на съществуващи, неконтролирани дигитални активи. Това със сигурност не е безпрецедентно, дори в САЩ. Миналата година, президентът Тръмп издаде Изпълнителна заповед, която забранява употребата на криптовалутата на Венецуела – Petro. Дори сега, в Конгреса се разпространява законопроект, според който тази забрана ще бъде вписана в закон.
Ако Petro може да бъде забранен, тогава същото може да се отнася и за Биткойн – поне теоретично. Истината е, че в момента не е ясно колко лесно би било действително да се наложи ограничаване на валута като Биткойн.
Без централизирана структура, би било почти невъзможно да се разруши мрежата, въпреки че забраната за използване на борси би била значително по-проста.
И все пак едно е сигурно: правителствата обръщат все повече внимание на криптовалутите, и регулациите са неизбежни. Как екосистемата ще се адаптира, когато настъпи този ден, предстои да разберем.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.