Проучване установи, че криптовалутите не застрашават финансовата система и икономиката на Русия.
Рисковете се компенсират от силно концентрираната собственост върху цифровите активи. Не се смята, че крипто флуктуациите влияят и на консумацията. Руските граждани са държали криптовалути на стойност между $7.5 и $ 14 милиарда за първото тримесечие на тази година, според доклада.
Волатилността на криптовалутите е сравнима с динамиката на цените на храните, едни от най-волатилните стоки. Цените на продукти като месо, мляко и захар всъщност могат да бъдат много по-нестабилни, според ново проучване, цитирано от руските медии. Криптовалутите не представляват заплаха за финансовата стабилност на Русия.
Крипто волатилността може да повлияе на руската икономика, както обезценяването на рублата би и повлияло. Авторите са изчислили, че колебанията на крипто-пазара могат да увеличат лихвения процент по вътрешните заеми с около 1%, но това е само ако делът на виртуалните валути в структурата на корпоративния дълг достигне 4 трилиона рубли или най-малко 6% от общата сума.
Според руската Агенция за анализи на кредитни рейтинги (ACRA), волатилността на криптовалутите може да създаде рискове за финансовата стабилност на страната. Това обаче се балансира от високата концентрация на собствеността върху цифровите активи.
Те твърдят, че потреблението ще намалее само с около 1%, ако крипто причини спад от 6% в обема на ликвидните спестявания. В текущи цени това съответства на приблизително 1,5 трилиона рубли.
„Въпреки това, поради огромното изкривяване на разпространението на крипто активите, тяхната волатилност не се отразява в потребителските разходи“, отбелязва докладът, цитиран от Комерсант.
Анализаторите също така смятат, че ако в Русия се използва криптовалута, Централната банка може да използва същите инструменти на паричната политика, които прилага понастоящем по отношение на чуждестранни валути. В случай, че крипто пазарите останат непрозрачни, цифровите валути могат да бъдат третирани като чуждестранни пари и ако банката има възможност да проследява крипто-транзакциите, цифровите монети могат да се разглеждат като електронни чъждестранни валутни средства.
Централната банка на Русия преди се е противопоставяла на легализирането на криптовалутите като законно платежно средство и разчетна единица.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.