Начало » Други » Криптовалутите не са риск за стабилността според руско проучване

Криптовалутите не са риск за стабилността според руско проучване

08.06.2018 14:11 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Криптовалутите не са риск за стабилността според руско проучване

Проучване установи, че криптовалутите не застрашават финансовата система и икономиката на Русия.

Рисковете се компенсират от силно концентрираната собственост върху цифровите активи. Не се смята, че крипто флуктуациите влияят и на консумацията. Руските граждани са държали криптовалути на стойност между $7.5 и $ 14 милиарда за първото тримесечие на тази година, според доклада.

Волатилността на криптовалутите е сравнима с динамиката на цените на храните, едни от най-волатилните стоки. Цените на продукти като месо, мляко и захар всъщност могат да бъдат много по-нестабилни, според ново проучване, цитирано от руските медии. Криптовалутите не представляват заплаха за финансовата стабилност на Русия.

Крипто волатилността може да повлияе на руската икономика, както обезценяването на рублата би и повлияло. Авторите са изчислили, че колебанията на крипто-пазара могат да увеличат лихвения процент по вътрешните заеми с около 1%, но това е само ако делът на виртуалните валути в структурата на корпоративния дълг достигне 4 трилиона рубли или най-малко 6% от общата сума.

Според руската Агенция за анализи на кредитни рейтинги (ACRA), волатилността на криптовалутите може да създаде рискове за финансовата стабилност на страната. Това обаче се балансира от високата концентрация на собствеността върху цифровите активи.

Експертите от ACRA не смятат, че криптовалутите могат да засегнат потреблението в Русия по значителен начин.

Те твърдят, че потреблението ще намалее само с около 1%, ако крипто причини спад от 6% в обема на ликвидните спестявания. В текущи цени това съответства на приблизително 1,5 трилиона рубли.

„Въпреки това, поради огромното изкривяване на разпространението на крипто активите, тяхната волатилност не се отразява в потребителските разходи“, отбелязва докладът, цитиран от Комерсант.

Анализаторите също така смятат, че ако в Русия се използва криптовалута, Централната банка може да използва същите инструменти на паричната политика, които прилага понастоящем по отношение на чуждестранни валути. В случай, че крипто пазарите останат непрозрачни, цифровите валути могат да бъдат третирани като чуждестранни пари и ако банката има възможност да проследява крипто-транзакциите, цифровите монети могат да се разглеждат като електронни чъждестранни валутни средства.

Централната банка на Русия преди се е противопоставяла на легализирането на криптовалутите като законно платежно средство и разчетна единица.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.