НАЧАЛО Други

Криптовалутите не са риск за стабилността според руско проучване

08.06.2018 14:11 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Криптовалутите не са риск за стабилността според руско проучване

Проучване установи, че криптовалутите не застрашават финансовата система и икономиката на Русия.

Рисковете се компенсират от силно концентрираната собственост върху цифровите активи. Не се смята, че крипто флуктуациите влияят и на консумацията. Руските граждани са държали криптовалути на стойност между $7.5 и $ 14 милиарда за първото тримесечие на тази година, според доклада.

Волатилността на криптовалутите е сравнима с динамиката на цените на храните, едни от най-волатилните стоки. Цените на продукти като месо, мляко и захар всъщност могат да бъдат много по-нестабилни, според ново проучване, цитирано от руските медии. Криптовалутите не представляват заплаха за финансовата стабилност на Русия.

Крипто волатилността може да повлияе на руската икономика, както обезценяването на рублата би и повлияло. Авторите са изчислили, че колебанията на крипто-пазара могат да увеличат лихвения процент по вътрешните заеми с около 1%, но това е само ако делът на виртуалните валути в структурата на корпоративния дълг достигне 4 трилиона рубли или най-малко 6% от общата сума.

Според руската Агенция за анализи на кредитни рейтинги (ACRA), волатилността на криптовалутите може да създаде рискове за финансовата стабилност на страната. Това обаче се балансира от високата концентрация на собствеността върху цифровите активи.

Експертите от ACRA не смятат, че криптовалутите могат да засегнат потреблението в Русия по значителен начин.

Те твърдят, че потреблението ще намалее само с около 1%, ако крипто причини спад от 6% в обема на ликвидните спестявания. В текущи цени това съответства на приблизително 1,5 трилиона рубли.

“Въпреки това, поради огромното изкривяване на разпространението на крипто активите, тяхната волатилност не се отразява в потребителските разходи”, отбелязва докладът, цитиран от Комерсант.

Анализаторите също така смятат, че ако в Русия се използва криптовалута, Централната банка може да използва същите инструменти на паричната политика, които прилага понастоящем по отношение на чуждестранни валути. В случай, че крипто пазарите останат непрозрачни, цифровите валути могат да бъдат третирани като чуждестранни пари и ако банката има възможност да проследява крипто-транзакциите, цифровите монети могат да се разглеждат като електронни чъждестранни валутни средства.

Централната банка на Русия преди се е противопоставяла на легализирането на криптовалутите като законно платежно средство и разчетна единица.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Прогноза за икономиката на Русия от МВФ

Международният валутен фонд (МВФ) повиши прогнозата си за икономическата експанзия на Русия през 2024 г. до 3.2%, както е посочено в оценката на World Economic Outlook от април.

25.04.2024 14:00 1 мин. четене

Най-голямата крипто борса продължава да губи своя дял на пазара

Скорошен доклад на Kaiko разкрива значителен спад в дела на глобалния обем на търговия на Binance до 55% от 81% преди година.

25.04.2024 10:00 1 мин. четене

Предупреждение за пазара на криптовалути от S&P 500

Скорошен доклад от S&P Global Ratings предполага, че регулаторната яснота в САЩ може да оспори господството на Tether на пазара на стабилни монети.

25.04.2024 9:10 1 мин. четене

БРИКС: Треската за злато завладя съюза

Благородните метали, особено златото, преживяват значително покачване, водено от страните от БРИКС. Блокът има за цел да използва златото, за да подкрепи бъдещата си валута като алтернатива на щатския долар.

25.04.2024 7:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.