Управителят на Резервната банка на Нова Зеландия Адриан Ор отправи остра критика към криптовалутите по време на изказване пред парламентарна комисия в Уелингтън, като се спря по-специално на стабилните монети и предполагаемата им способност да заменят традиционните фиатни валути.
Описвайки стабилните монети като „най-погрешното наименование“ и „оксиморон„, Ор подчерта присъщата им нестабилност. Той изтъкна, че стойността им зависи от финансовото състояние на субекта, който ги подкрепя, като подчерта зависимостта от значителни резерви за поддържане на фиксираната им стойност.
Макар че стабилните монети са проектирани да бъдат обвързани с други активи, те остават уязвими към смущения в конвенционалния финансов сектор, което поражда опасения за потенциални ефекти върху реалните пазари.
В отговор на запитвания относно опасенията на централните банки за въздействието на стабилните монети върху глобалния финансов пейзаж Ор изрази недвусмислена загриженост.
Той подчерта несъответствието между рекламираните ползи от тези алтернативи на емитираните от централните банки пари и реалността на тяхното прилагане.
По отношение на Биткойн, Ор отхвърли идеите за ефективното му функциониране като средство за размяна, средство за съхранение на стойност или разчетна единица.
Той поясни, че макар BTC да служи за алтернативни цели, той не може да служи като жизнеспособен заместител или дори допълнение към емитираните от централните банки парични единици.
Освен това Ор разясни значението на фиатните валути като новозеландския долар, подчертавайки тяхната легитимност, произтичаща от парламентарната подкрепа и надзора на независима централна банка, натоварена със задачата да поддържа ниски и стабилни нива на инфлация.
Трейдърите бързо пренасочват вниманието си към Етериум и алткойните, след като неотдавнашният исторически връх на Биткойн предизвика широко разпространен FOMO на дребно.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.
Stellar (XLM) набира силен бичи импулс, като през последните 24 часа поскъпна с над 1.9%, а през последната седмица – с 61%, достигайки $0.4725.
През тази седмица институционалното търсене към Етериум нарасна експлозивно, като спот борсово търгуваните фондове (ETF) отбелязаха най-високия си еднодневен приток.