Фабио Панета, заместник-управител на банката на Италия, направи изказване, посветено на цифровите валути на централната банка (CBDC), на конференцията на Центъра SUFER / BAFFI CAREFIN в Милано в четвъртък, 7-ми юни.
За разлика от криптовалутите – „задължение, което не принадлежи на никого“ – заместник-гувернаторът от самото начало подчерта, че CBDC ще бъде отговорност на централната банка, подкрепена от нейните активи.
Той обърна внимание на CBDC като потенциално средство за плащане. Панета смята, че техните предимства са „все още неясни“ в сравнение със съществуващите механизми за цифрово плащане, предлагани от частния сектор.
Фабио Панета също така смята,че основна потенциална обосновка за издаването на CBDC, е да се намалят разходите за производство, транспортиране и продажба на пари в брой. Той посочи, че тези разходи възлизат на около 76 млрд. евро – цифра, равна на почти половината от годишния бюджет на ЕС.
Панета добави, че ако се комбинира с технологията на Distributed Ledger (DLT), потенциалните ползи за намаляването на разходите биха могли да бъдат още по-значими.
Панета обаче изрази неловкото си безпокойство, че преходът от банкови депозити към дигиталните валути задължително би застрашил финансовата система като цяло, макар че може да изтласка рентабилността на нетния лихвен марж, който е в основата на кредитните модели на банките.
Миналия месец Английската централна банка издаде два работни документа, посветени на издаването на CBDC. Първият изложи различни рискови анализи за CBDCs, като се установи, че няма причина да се смята, че въвеждането им би имало неблагоприятно въздействие върху частния кредит или върху общото предлагане на ликвидност на икономиката.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.