Фабио Панета, заместник-управител на банката на Италия, направи изказване, посветено на цифровите валути на централната банка (CBDC), на конференцията на Центъра SUFER / BAFFI CAREFIN в Милано в четвъртък, 7-ми юни.
За разлика от криптовалутите – „задължение, което не принадлежи на никого“ – заместник-гувернаторът от самото начало подчерта, че CBDC ще бъде отговорност на централната банка, подкрепена от нейните активи.
Той обърна внимание на CBDC като потенциално средство за плащане. Панета смята, че техните предимства са „все още неясни“ в сравнение със съществуващите механизми за цифрово плащане, предлагани от частния сектор.
Фабио Панета също така смята,че основна потенциална обосновка за издаването на CBDC, е да се намалят разходите за производство, транспортиране и продажба на пари в брой. Той посочи, че тези разходи възлизат на около 76 млрд. евро – цифра, равна на почти половината от годишния бюджет на ЕС.
Панета добави, че ако се комбинира с технологията на Distributed Ledger (DLT), потенциалните ползи за намаляването на разходите биха могли да бъдат още по-значими.
Панета обаче изрази неловкото си безпокойство, че преходът от банкови депозити към дигиталните валути задължително би застрашил финансовата система като цяло, макар че може да изтласка рентабилността на нетния лихвен марж, който е в основата на кредитните модели на банките.
Миналия месец Английската централна банка издаде два работни документа, посветени на издаването на CBDC. Първият изложи различни рискови анализи за CBDCs, като се установи, че няма причина да се смята, че въвеждането им би имало неблагоприятно въздействие върху частния кредит или върху общото предлагане на ликвидност на икономиката.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.