Криптопазарите преживяха рязко увеличение на волатилността, тъй като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл даде подробности за бъдещето на повишаването на лихвените проценти в САЩ.
След като повиши лихвените проценти с още 0.75%, Пауъл говори по време на пресконференция, съсредоточена главно върху темпа на повишаване на лихвите занапред.
Той призна, че икономиката на САЩ “се е забавила значително спрямо рекордно бързия темп от миналата година” и предположи, че през следващите месеци темпът на повишаване на лихвените проценти ще се забави.
С изоставането между политиката и икономическата активност има много несигурност. Затова отбелязваме, че при определянето на темпа на бъдещите повишения ще вземем предвид кумулативното затягане на паричната политика, както и закъсненията, с които паричната политика влияе върху икономическата активност и инфлацията.
Пауъл също така сподели, че е възможно да видим това забавяне “на следващата или по-следващата среща”. Той многократно подчерта необходимостта от запазване на лихвените проценти на повишено равнище за борба с инфлацията, а думите му предизвикаха колебания в цените както на крипто, така и на традиционните активи.
Биткойн скочи от около $20,350 до най-високата си стойност от над $20,900, но тези печалби бързо се обърнаха.
Експертите на пазара на криптовалути и трейдърите споделиха мислите си покрай текущите движения на цените, за да се опитат да заключат какво може да предстои.
Като се вземат предвид текущите ценови действия на Биткойн и макро събитията, може да се видим продължаване на възхода при водещия дигитален актив, ако той първо се върне до скорошните дъна около $20,000, отбеляза на 2 ноември експертът по криптотърговия и анализатор Майкъл Ван де Поуп. Според него това се очаква покрай срещата на Федералния резерв, като предвижда отскок до $22,500 след това.
Still the view I have on #Bitcoin.
A sweep of the lows at $20K would trigger continuation on the markets, and such a swipe is regular during FOMC, after which we continue towards $22.5K.
Dips buying might be done tonight. pic.twitter.com/ZOaYRibKIw
— Michaël van de Poppe (@CryptoMichNL) November 2, 2022
Освен това псевдноминият анализатор “Moustache” посочи прилики между текущата цена на Биткойн и тази от предишни години, включително 2019 и 2015 г., което го накара да изрази мнение, че Биткойн може да достигне цена от $28,000 – $30,000 през следващите 90 дни.
2015: #Bitcoin breakout of a bear flag. At the cross of 50/100 WMA=Price at 100 WMA🔵.
2019: #Bitcoin breakout of a bear flag. At the cross of 50/100 WMA=Price at 100 WMA🔵.
2022: #Bitcoin breakout of a bear flag. Cross of 50/100 WMA so close=Price at 100 WMA at🔵($30.000). pic.twitter.com/9DQfKoJudD
— 𝕄𝕠𝕦𝕤𝕥𝕒𝕔ⓗ𝕖 🧲 (@el_crypto_prof) November 1, 2022
На фона на спада на цената на руския суров петрол, която падна под границата от $60 за барел, заедно с по-широкия спад на международните бенчмаркове, Индия очаква увеличение на придобиването на руски петрол, както разкри високопоставен правителствен източник, говорил анонимно пред Reuters наскоро.
Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Страните от Европейския съюз са на път да прекратят окончателно вноса на руски газ с въвеждането на мерки, целящи да забранят достъпа на руски енергийни компании до техните газопроводи и терминали.
Индия, като член на БРИКС, наскоро отправи запитвания относно интереса на Пакистан да се присъедини към алианса.