Последната година несъмнено беше турболентна за пазара на криптовалути като Биткойн загуби значителна част от стойността си и се търгуваше за около $16,000 през декември.
Понижаването на пазарната капитализация предизвика проблеми в голяма част от борсите, които се наложи да съкращават служители, а други бяха принудени изцяло да прекратят дейността си.
В същото време най-голямата централизирана борса за криптовалути Binance обяви в годишния си доклад, че е обработвала по средно $65 милиарда в активи на ден. Компанията, чиито продукти са достъпни на над 40 езика, сред които и български, съобщава, че е обслужвала рекордните 700,000 транзакции в секунда през 2022 година.
Към 19 януари 2023 Binance поддържа 357 криптовалути и над 100 фиатни валути, а дебитната карта, която издава в сътрудничество с регулирана европейска институция за електронни пари, е добавила около 1.8 милиона клиенти само в Европа.
От Binance споделят, че ключов приоритет през новата година ще бъде възвръщането на потребителското доверие в цялата крипто екосистема. Като първа стъпка в тази посока наред с други крипто компании, борсата стартира собствена система за Доказателство за резерви (proof of reserves), която позволява на потребителите да верифицират, че средствата, които държат в борсата, са налични 1:1 плюс допълнителен резерв.
„Нашата роля на първо място е да защитаваме потребителите. Потребителските активи никога не трябва да се менажират по неправилен начин и трябва да се вземат всички мерки за тяхната сигурност. Операциите на една криптоборса трябва да са напълно прозрачни и ние сме наясно, че Binance трябва да служи за пример“, сподели основателя и главен изпълнителен директор Чанпен Джао.
Канадският предприемач очерта 6 важни принципа, около които да се обединят и останалите големи играчи в криптосферата:
В края на 2022 година Binance предприе и други стъпки, които да помогнат за връщането на доверието към цялата крипто екосистема. Тя запази финансовата си стабилност и успя да отдели $1 милиард за фонд (има възможност за повишаването му до $2 милиарда при необходимост), който да спаси други крипто компании по време на трудния за пазара период.
Според запознати лица целта е да се отсеят крипто проекти и компании с устойчив бизнес модел, които изпитват затруднения поради пазарните условия.
Друга инициатива за повишаване на доверието на потребителите е така нареченият SAFU фонд на стойност $1 милиард, който Binance поддържа като гаранция за евентуално обезщетяване на потребителите при нужда. Поради спада на криптовалутите стойността на този фонд спадна под този лимит, но в края на годината Binance добави нови собствени средства, за да компенсира разликата.
Друга мярка за развитието на криптоиндустрията, който подчертаха от Binance, са навлизащите крипто регулации на европейско и световно ниво. През миналата и в началото на тази година Binance успя да си осигури лицензи в ключови юрисдикции като Франция, Испания, Италия, Полша, Литва, Кипър, Австралия, Нова Зеландия, Колумбия, Южна Африка, Дубай, Абу Даби и Бахрейн.
„Добрите регулации ще бъдат добри и за крипто. Лошите регулации ще бъдат лоши. Наличието на правилни регулации, които защитават потребителите, докато насърчават иновацията в същото време, са от огромно значение за ръста и развитието на екосистемата“, сподели Джао.
Борсата ще продължи усилията си в безплатното криптообучение, което да достигне до все по-голям кръг от хора.
Някои все още не разбират стойността на криптовалутите и тяхната идея и етос най-вече поради липса на достатъчно информация на разбираем език. През 2022 образователната платформа Binance Academy е била посетена от 25 милиона потребители, а компанията поддържа тясно сътрудничество със 70 университета в 20 различни държави.
В рамките на миналата година Binance инвестира $10,000 специално за потребителите от България в Learn & Earn програмата си, която награждава потребителите с малки суми криптовалута, когато добиват знания и отговарят на въпроси за блокчейн и криптовалутите.
Няколко основни извода от Binance Research:
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.