Последната година несъмнено беше турболентна за пазара на криптовалути като Биткойн загуби значителна част от стойността си и се търгуваше за около $16,000 през декември.
Понижаването на пазарната капитализация предизвика проблеми в голяма част от борсите, които се наложи да съкращават служители, а други бяха принудени изцяло да прекратят дейността си.
В същото време най-голямата централизирана борса за криптовалути Binance обяви в годишния си доклад, че е обработвала по средно $65 милиарда в активи на ден. Компанията, чиито продукти са достъпни на над 40 езика, сред които и български, съобщава, че е обслужвала рекордните 700,000 транзакции в секунда през 2022 година.
Към 19 януари 2023 Binance поддържа 357 криптовалути и над 100 фиатни валути, а дебитната карта, която издава в сътрудничество с регулирана европейска институция за електронни пари, е добавила около 1.8 милиона клиенти само в Европа.
От Binance споделят, че ключов приоритет през новата година ще бъде възвръщането на потребителското доверие в цялата крипто екосистема. Като първа стъпка в тази посока наред с други крипто компании, борсата стартира собствена система за Доказателство за резерви (proof of reserves), която позволява на потребителите да верифицират, че средствата, които държат в борсата, са налични 1:1 плюс допълнителен резерв.
„Нашата роля на първо място е да защитаваме потребителите. Потребителските активи никога не трябва да се менажират по неправилен начин и трябва да се вземат всички мерки за тяхната сигурност. Операциите на една криптоборса трябва да са напълно прозрачни и ние сме наясно, че Binance трябва да служи за пример“, сподели основателя и главен изпълнителен директор Чанпен Джао.
Канадският предприемач очерта 6 важни принципа, около които да се обединят и останалите големи играчи в криптосферата:
В края на 2022 година Binance предприе и други стъпки, които да помогнат за връщането на доверието към цялата крипто екосистема. Тя запази финансовата си стабилност и успя да отдели $1 милиард за фонд (има възможност за повишаването му до $2 милиарда при необходимост), който да спаси други крипто компании по време на трудния за пазара период.
Според запознати лица целта е да се отсеят крипто проекти и компании с устойчив бизнес модел, които изпитват затруднения поради пазарните условия.
Друга инициатива за повишаване на доверието на потребителите е така нареченият SAFU фонд на стойност $1 милиард, който Binance поддържа като гаранция за евентуално обезщетяване на потребителите при нужда. Поради спада на криптовалутите стойността на този фонд спадна под този лимит, но в края на годината Binance добави нови собствени средства, за да компенсира разликата.
Друга мярка за развитието на криптоиндустрията, който подчертаха от Binance, са навлизащите крипто регулации на европейско и световно ниво. През миналата и в началото на тази година Binance успя да си осигури лицензи в ключови юрисдикции като Франция, Испания, Италия, Полша, Литва, Кипър, Австралия, Нова Зеландия, Колумбия, Южна Африка, Дубай, Абу Даби и Бахрейн.
„Добрите регулации ще бъдат добри и за крипто. Лошите регулации ще бъдат лоши. Наличието на правилни регулации, които защитават потребителите, докато насърчават иновацията в същото време, са от огромно значение за ръста и развитието на екосистемата“, сподели Джао.
Борсата ще продължи усилията си в безплатното криптообучение, което да достигне до все по-голям кръг от хора.
Някои все още не разбират стойността на криптовалутите и тяхната идея и етос най-вече поради липса на достатъчно информация на разбираем език. През 2022 образователната платформа Binance Academy е била посетена от 25 милиона потребители, а компанията поддържа тясно сътрудничество със 70 университета в 20 различни държави.
В рамките на миналата година Binance инвестира $10,000 специално за потребителите от България в Learn & Earn програмата си, която награждава потребителите с малки суми криптовалута, когато добиват знания и отговарят на въпроси за блокчейн и криптовалутите.
Няколко основни извода от Binance Research:
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.