Според информацията няколко потребители на популярен портфейл за криптовалута са загубили средствата си, след като са се свързали с компрометирана APK версия на приложението.
Хакерите са успели да откраднат активи от портфейла BitKeep на стойност $8 милиона, под формата на 4,373 BNB, 5.4 милиона USDT, около 200,000 DAI и 1,233 ETH.
#PeckShieldAlert #BitKeep reported that several users' funds were stolen, the official stated that possibly due to downloading a hacked APK version
∼$8M worth of assets have been stolen so far, including ~4373 $BNB, 5.4M $USDT, 196k $DAI, and 1233.21 $ETH pic.twitter.com/ZdomZGFWRO— PeckShieldAlert (@PeckShieldAlert) December 26, 2022
Все още не е ясно откъде произхожда компрометираното APK и какъв е бил източникът на повечето изтегляния. Някои потребители обаче съобщиха, че лично са се свързали с подозрителни акаунти в Twitter и други платформи, където измамници са ги призовавали да изтеглят портфейла BitKeep.
Линковете, разпространени в Twitter, обаче не са били нищо друго освен инструменти за фишинг измама. След отварянето им и изтеглянето на хакнатия APK файл устройствата на потребителите са били компрометирани, а крадците на криптовалути са получили достъп до всички средства, изпратени на адресите, зададени в приложението.
След достигане на определен праг хакерите решили да изтеглят средствата на компрометираните портфейли. Засега по-голямата част от тях са събрани на един адрес, собственост на извършителите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Един проект продължава да се разраства на фона на мечия пазар
Важно е да се проверява източника на APK файловете всеки път, когато работите с портфейли за криптовалути, платформи за търговия или други приложения, които включват плащания или други инструменти, които изискват да депозирате средства.
Ако сте потребител на BitKeep, не забравяйте да проверите източника на APK файла, който сте използвали за инсталиране на портфейла, и ако ви се стори подозрителен, преместете всичките си средства от портфейла в друго често използвано хранилище или хардуерно съхранение.
Като алтернатива можете да изпратите временно средства на някоя надеждна криптоборса, докато намерите по-добро решение.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.