Начало » Крипто Крими » Крипто пирамида загуби милиарди на инвеститорите си – властите бездействат

Крипто пирамида загуби милиарди на инвеститорите си – властите бездействат

18.12.2023 6:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Крипто пирамида загуби милиарди на инвеститорите си – властите бездействат

Две предполагаеми крипто схеми, за които се смята, че са довели до значителни загуби за инвеститорите, са действали без ограничения в Австралия въпреки предупрежденията, отправени от различни финансови надзорни органи в световен мащаб.

Тези схеми, известни с различни имена като HyperFund и HyperVerse, са свързани с по-широката група HyperTech, ръководена от лица на име Сам Лий и Зицин „Райън“ Сю.

Създадена през 2020 г., HyperTech е получила предупреждения от регулаторните органи в Нова Зеландия, Канада, Обединеното кралство и Германия.

Унгарската централна банка предупреди потребителите едва миналата година, като ги посъветва да извършат задълбочено проучване, преди да инвестират в HyperVerse или HyperFund. Те оприличиха HyperTech на „подозрителна пирамидална схема“, като подчертаха, че основните ѝ приходи идват от плащанията на новите участници. Те също така предупредиха за потенциална постоянна загуба на инвестирания капитал.

Оценките сочат, че само HyperVerse може да е причинила загуби на инвеститорите в размер на $1.3 милиарда, като общите загуби по двете схеми могат да достигнат милиарди. Предполага се, че инвеститорите в HyperVerse купуват абонаменти с помощта на криптовалута, като им се обещава дневна възвръщаемост в „хипер единици“ в размер на 0.5%. Освен това участниците се насърчават да набират нови членове, за да напредват в системата.

Въпреки че няколко държави като Обединеното кралство, Нова Зеландия, Канада, Германия и Унгария изразиха загриженост и определиха HyperTech и свързаните с нея марки като нерегулирани и подозрителни, Австралия не е предприела подобни действия. Австралийската комисия за ценни книжа и инвестиции (ASIC) не е издавала никакви предупреждения, свързани с HyperTech Group или нейните филиали.

ASIC заяви:

Регулаторните действия на различните органи зависят от доказателствата за дейности в рамките на тяхната юрисдикция и от наличното законодателство.

Съобщава се, че Сам Лий, известен като „престолонаследникът на Биткойн“, живее в Дубай, докато Зицин „Райън“ Сю, наричан „един от четиримата китайски Биткойн крале“, е останал извън полезрението. Преди това и двамата са участвали в Blockchain Global, която се срина, оставяйки на кредиторите дълг от $58 милиона.

Ликвидаторите на Blockchain Global насочиха вниманието на ASIC към Лий и Сю, предполагайки възможни нарушения на Закона за корпорациите. ASIC обаче не предприе по-нататъшни действия.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Хакери откраднаха $140 милиона от сметките на централната банка на Бразилия

Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…

05.07.2025 11:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oткриха малуер в платформата Pump.fun на Solana

Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.

04.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто кражбите достигат $2.1 милиарда през 2025 година

Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.

27.06.2025 16:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Cointelegraph и CoinMarketCap претърпяха хакерски атаки – за какво да внимаваме?

Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.

23.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.