Според информацията малайзийските власти са арестували седем души за предполагаемо извършване на операции за добив на Биткойн, свързани с кражба на електроенергия.
Арестите включват трима местни жители и четирима чужденци, всички задържани миналата седмица по подозрение в незаконно източване на електроенергия за захранване на дейностите им по добив.
Началникът на районната полиция в Сепанг, Уан Камарул Азран Уан Юсоф, заяви, че лицата нямат предишни криминални досиета. Целта на властите е била да спрат незаконните дейности по добив на Биткойн, които включват кражба на електроенергия. По време на операцията полицията конфискува 52 платформи за добив на BTC и други електронни устройства, чиято обща стойност се оценява на 250,000 малайзийски рингита (приблизително $57,000).
Тази репресия е част от по-широки усилия за справяне с проблемите с кражбата на електроенергия, свързани с добива на криптовалути в Малайзия. Миналия месец Акмал Насрула Мохд Насир, заместник-министър по въпросите на енергийния преход и трансформацията на водите, разкри, че крипто миньорите в Малайзия са откраднали електроенергия на стойност най-малко 3.4 милиарда юана (около $777 милиона) в периода 2018-2023 г.
Изместването на операциите по добив на Биткойн от Китай, който забрани всички дейности по добив на криптовалути през 2021 г., накара миньорите да потърсят нови места, включително Малайзия, Индонезия, Лаос и Тайланд. Тези държави от Югоизточна Азия станаха привлекателни за миньорите поради конкурентните цени на електроенергията, квалифицираната работна ръка и съществуващата инфраструктура. Арестите подчертават продължаващите предизвикателства, с които се сблъскват властите при регулирането и наблюдението на бързо развиващия се сектор на криптодобива.
McAfee е открила нов зловреден софтуер за Android, наречен SpyAgent, който може да краде частни ключове, съхранявани в скрийншоти и снимки на смартфоните.
Подкрепата на известни личности може да повлияе на успеха на даден крипто проект, но не гарантира неговата легитимност.
Властите в провинция Анхуей, Китай, наскоро разбиха голяма престъпна организация, която е използвала платформи за криптовалути за пране на значителни финансови средства.
Scam Sniffer съобщи за неотдавнашен случай, при който човек е загубил $1 милион в криптовалути, като по погрешка е копирал фалшив адрес от историята на транзакциите си.