Последните данни на компанията за криптовалутни анализи Kaiko показват, че шепа водещи борси за криптовалути все повече доминират в обема на търговията в сектора.
Според техния доклад осемте най-големи борси в световен мащаб сега представляват над 91% от пазарната дълбочина и 89% от общия обем.
Binance остава начело, като води групата, както и преди няколко години. Kaiko подчертава, че с течение на времето ликвидността е станала още по-концентрирана, като само Binance представлява значителна част от нея. През 2023 г. Binance владее 30.7% от глобалната пазарна дълбочина и впечатляващите 64.3% от глобалния обем на търговията. Осемте най-големи платформи допринасят колективно за зашеметяващите 91.7% от дълбочината и 89,5% от обема.
От 2021 г. насам пазарният дял на Binance в спот обема е нараснал от 38.3% до 64.3%. Важно е да се отбележи, че значителна част от това увеличение се дължи на промоцията на Binance за търговия с нулеви такси.
Kaiko подчерта, че ликвидността е централизирана предимно в рамките на няколко избрани борси. Въпреки съществуването на многобройни платформи за търговия, повечето от тях обслужват специфични нишови пазарни сегменти.
Въпреки че наличието на ликвидност, концентрирана в няколко борси, може да се счита за оптимално от пазарна гледна точка, криптовалутната индустрия придава голяма стойност на децентрализацията. Въпреки това по отношение на ликвидността на централизираните борси децентрализацията е особено недостатъчна.
Kaiko също така отбеляза, че поради антикрипто регулаторната позиция в САЩ, ликвидността на алткойните е поела удара и сега е силно концентрирана в рамките на три големи борси: Coinbase, Kraken и Bitstamp. Забележително е, че алткойн ликвидността на Kraken е показала изключителни резултати, което я поставя наравно с Coinbase.
От август 2022 г. насам Kraken е запазила пазарната дълбочина за 30-те най-големи алткойна, докато Coinbase е претърпяла загуба на ликвидност от приблизително $5 милиона.
Коалицията от нововъзникващи икономики БРИКС, въпреки договореното през август 2023 г. разширяване, няма да има влияние върху 80% от световното производство на петрол, както неправилно се твърди в някои публикации в социалните медии.
По-рано тази година Европейската комисия (ЕК) направи значителна крачка напред, като въведе обширна правна рамка, насочена към въвеждането на дигитална валута на централната банка (CBDC) в 20-те държави членки на еврозоната.
След като OpenAI въведе в своята AI платформа ChatGPT възможности за работа с глас, изображения и сърфиране, пред инвеститорите, търговците и ентусиастите се разкриха множество възможности в сферата на криптовалутите.
Рецесията в САЩ предизвика множество спекулации, като икономисти, финансови институции и политици предлагат различни гледни точки за времето на нейното настъпване и потенциалното ѝ въздействие върху пазара.