Kредитирането с криптовалути е един от най-експлозивните подсектори на криптовалутната индустрия.
След спада на пазара през декември 2017 г. забелязахме огромен растеж сред кредитните платформи, които отпускат фиатни пари на кредитополучателите, които използват криптовалути като обезпечение.
Заемите с криптовалути са подсектор на общите крипто пазари, сектор който тихо се разраства в сянка през последните няколко години. Първоначално, индустрията за отпускане на криптовалути започна с централизирани услуги за заеми като Celsius Network и Block-Fi, които привлякоха вниманието още от първоначалния си успех. Към днешна дата, Celsius Network отчита заеми от над 4 милиарда долара.
Въпреки това, манията и вниманието около децентрализираните финанси (DeFi) и растежът на няколко основни платформи за кредитиране под DeFi чадъра на Етериум блокчейн, наскоро хвърли много повече светлина върху една от най-добре пазените тайни на крипто индустрията.
Успехът на DeFi може да се дължи на различни причини, но рекордно ниски лихвени проценти за хора спестяващи в традиционните банки и финансови институции са били основен фактор.
Докато зараждащият се сектор на DeFi заеми все още расте, има няколко DeFi платформи, които имат вече инвестирани над 10 милиона долара в етер. Maker , Nexo, Ripio Credit Network, Aave и Cred са имали средна възвръщаемост до 15% през последните 90 дни и са достигнали средна възвръщаемост от 75% през последната година. Единствено Биткойн има по-висока годишна възвръщаемост. Имаше 349 различни токена, които бяха проучени със същия списък с критерии.
Със забележителния успех на Celsius Network и Block-Fi, заедно с успеха около платформите за DeFi заеми, като Maker DAO, Compound и Dharma, заемодателите и кредитополучателите вече имат множество нови възможности.
С DeFi дори можете да поставите свой собствен етер като обезпечение и да заемате пари чрез интелигентен договор на платформа като Maker. Обикновено тези заеми са свръх обезпечени, например, ще трябва да вложите ETH на стойност $150, за да получите заем от $100 в DAI, но за ‘небанкирано’ лице, без средствата за финансиране по традиционните канали, този компромисен начин може да си заслужава.
Този вид опции за кредитиране на DeFi са изключително популярни и платформи като Maker и Compound оглавяват класирането в уебсайтове като DeFi pulse, който предоставя данни за DeFi проекти.
DeFi все още не е перфектна екосистема, но опитите да се улесни използването на предложения за заеми, които не са свръхобезпечени и по-добри техники за събиране на дългове, вече са в процес на разработване.
Eтериум не е единственият блокчейн, който търси алтернативи на DeFi на традиционните финансови модели. Проекти като BTCPay сървър, Lightning Network и Bisq DAO се случват на Биткойн блокчейна, и конкурентни платформи за интелигентни договори като Tron и EOS също преследват DeFi и децентрализирани приложения като решения.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.
След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.
Block Inc. (NYSE: XYZ), мощната финтех компания, която стои зад Cash App и Square, официално ще се присъедини към престижния индекс S&P 500 през следващата седмица.