Крипто компаниите в Обединеното кралство се сблъскват с предизвикателства при достъпа до банкови услуги на фона на регулаторните промени.
Банките, които все още работят с крипто компании, изискват от тях повече документи и информация за това как те контролират транзакциите на клиентите си.
Крипто компаниите от своя страна изразиха недоволството си пред правителството на министър-председателя Риши Сунак, тъй като ситуацията се влошава.
Случващото се противоречи на плановете на Сунак да даде приоритет на иновирането на финансовите технологии и да превърне Великобритания в глобален крипто център. В тази статия се обсъждат предизвикателствата, пред които са изправени крипто компаниите и действията, които се предприемат за справяне с тези предизвикателства.
Според Bloomberg дружествата се сблъскват с предизвикателства в Обединеното кралство, включително отхвърляне на заявления, замразяване на сметки и огромно количество документи. Малкото банки, които все още работят с компании от сектора, изискват повече документи и информация за това как те наблюдават транзакциите на клиентите си. Това затруднява достъпа на крипто компаниите до банковите услуги, като възпрепятства бизнес операциите им.
Том Дъф-Гордън, вицепрезидент по международната политика в Coinbase, заяви, че реакцията на банките в Обединеното кралство е била по-остра от тази в ЕС. Той отбеляза, че усилията на Европейския съюз за създаване на рамка за дигиталните активи правят банките по-възприемчиви към крипто компаниите в други държави.
По данни на PitchBook досега през 2023 г. инвестициите на рисков капитал в компании за дигитални активи във Великобритания са намалели с 94% до $55 милиона, за сравнение с 31% увеличение в други страни в Европа. Ходът на британските банки противоречи на плановете на Сунак да даде приоритет на иновирането на финансовите технологии и да превърне Обединеното кралство в глобален крипто център.
През март саморегулиращата се търговска асоциация CryptoUK предложи създаването на „бял списък“ на регистрираните компании в страната, за да се адресират банките, които ограничават или забраняват транзакциите с крипто компании. Асоциацията е загрижена, че много от големите британски банки вече са въвели забрани или ограничения и смята, че вече е основателно правителството да вземе мерки. Крипто компаниите се насочват към доставчици на платежни услуги като BCB Payments и Stripe, за да поддържат бизнес операциите си в Обединеното кралство.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 5 алткойна, които да следите тази седмица (03.04.2023-09.04.2023)
Подобно на Съединените щати, властите във Великобритания затягат регулациите за крипто компаниите. През февруари Органът за финансов надзор предложи набор от правила, които биха могли да доведат до две години затвор за ръководителите на дружества от сектора, ако те не изпълняват определени условия, свързани с популяризирането.
Този ход има за цел да защити потребителите и инвеститорите в областта на дигиталните активи. Това обаче също така затруднява дейността на крипто компаниите в Обединеното кралство.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.