Докато 2021 г. беше една от най-успешните и печеливши години за пазара на криптовалути, за съжаление на някои инвеститори, измамници и хакери откриха новата 'каца с мед', наречена DeFi индустрия, която им носи повече от $7 милиарда в откраднати средства, според годишния доклад на SlowMist .
Според доклада на компанията е имало 231 пробива на сигурността, проследени в блокчейна. Загубите от всички тези инциденти възлизат на $9.8 милиарда. С повече хакове и измами, които се случват в DeFi индустрията почти всеки ден, гореспоменатият брой може да надхвърли границата от $10 милиарда.
Сред тези 231 инцидента, приблизително 170 случая са свързани с децентрализирани приложения или децентрализирания финансов сектор.
Докато по-голямата част от жертвите на хакери са относително малки вериги или проекти, през 2021 г. имаше някои големи проблеми със сигурността. Блокчейна BSV стана жертва на 51% атака, при която едно лице притежава повече от 50% от правото на глас във веригата и е в състояние да манипулира целия блокчейн в своя полза.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Bent Finance претърпя хак на платформата
Дори по-големи мрежи като тази на ETC станаха жертва на форк, който се появи поради уязвимост в клиентския код на Ethereum Geth. За по-малко от две седмици след проблема с Ethereum Classic, мрежата на Solana излезе офлайн за 17 часа поради пробив на сигурността. Но за щастие на потребителите на блокчейна, хакерите не са откраднали никакви средства.
Що се отнася до децентрализираните и централизирани борси, двете най-забележителни атаки през 2021 г. бяха направени срещу Cryptopia и горещия портфейл за обмен на Liquid. Заради атаките бяха откраднати общо токени на стойност почти $100 милиона. Стойността на загубените средства вече може лесно да се умножи по 1.5, което прави резултатите от атаката още по-разстройващи за обикновените потребители.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.