Начало > Регулации > “Крипто активите не са ценни книжа”, според новo проучване

„Крипто активите не са ценни книжа”, според новo проучване

10.02.2023 17:00 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
„Крипто активите не са ценни книжа”, според новo проучване

Документ, написан от Люис Коен и съавторите му от адвокатската кантора DLx, привлича вниманието на криптообщността.

„Неизбежната модалност на правото на ценните книжа: Защо заменяемите криптоактиви не са ценни книжа” стана популярна заради цялостното разглеждане на теста на Хауи и неговото приложение към криптоактивите.

Люис Коен и неговият екип от съоснованата от Коен фирма DLx Law са проучили съдебната практика, свързана с теста и са предложили приложение, което прави разлика между първичните и вторичните сделки в криптоиндустрията.

Неотдавнашната съдебна победа на 30 януари на криптообщността предизвика интерес към документа на Коен, озаглавен „Неизбежната модалност на правото на ценните книжа: Защо заменяемите криптоактиви не са ценни книжа”.

Тестът на Хауи

В статията задълбочено се разглежда тестът Хауи, създаден от Върховния съд на САЩ през 1946 г. за идентифициране на ценна книга. Тестът включва четири елемента, наричани „пронгове”, като трябва да бъдат изпълнени всички:

  1. Инвестиция на пари.
  2. В общо предприятие.
  3. С очакване за печалба.
  4. Която да бъде получена от усилията на други лица.

Тестът Хауи може да се прилага само със задна дата.

Възгледите на Коен за криптоактивите

Коен и неговите съавтори твърдят, че „заменяемите криптоактиви” не отговарят на определението за ценна книга, с изключение на тези, които са проектирани да бъдат такива.

Те продължават да твърдят, че предлагането на криптоактив на първичния пазар може да бъде ценна книга съгласно Хауи. Въпреки това те отбелязват, че към днешна дата само Telegram, Kik и LBRY са били подробно разгледани и решени дела, свързани с продажби на крипто активи за набиране на средства.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: SEC може да забранят стейкинга за инвеститорите на дребно – сподели шефа на Coinbase


Мнения относно сделките на вторичния пазар

Най-значимият принос на документа са възгледите му относно сделките с криптоактиви на вторичните пазари.

Авторите твърдят, че тестът Хауи следва да се приложи отново към продажбите на криптоактиви на вторични пазари, като например Coinbase или Uniswap. Те твърдят, че в по-голямата си част криптовалутите няма да отговарят на определението на теста на вторичния пазар, тъй като самото притежание на актив не създава правна връзка между собственика на токена и субекта, който го е създал. Вторичните транзакции не отговарят на втория елемент от теста на Хауи, който изисква наличието на трета страна.

Изчерпателно проучване

Авторите на статията проведоха изчерпателно проучване на решенията, свързани с Хауи, и приканиха обществеността да добави всякакви други релевантни дела към техния списък в LexHub GitHub.

Те обсъдиха политиката на Комисията по ценните книжа и фондовите борси, съответните прецеденти, законите за ценните книжа и фондовите борси и блокчейн технологията в над 100 страници плюс приложения. За да достигнат до заключенията си, авторите са прегледали 266 решения на федералните апелативни съдилища и Върховния съд.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Теther се превърна в основен притежател на американски държавни ценни книжа

Tether, най-големият емитент на стабилни монети в света, затвърди позицията си на значима сила в световните финанси, като стана седмият по големина притежател на държавни облигации в САЩ.

05.04.2025 21:33 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законодателите в САЩ се стремят да регулират стабилните монети въпреки противоречията

Законодателните власти направиха голяма стъпка към регулирането на стабилните монети, тъй като Комитетът по финансовите услуги на Камарата на представителите гласува в подкрепа на нов законопроект.

03.04.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Binance прекрати спот търговията с USDT в Европа

Binance реши да преустанови спот търговията на Tether (USDT) в рамките на Европейското икономическо пространство (ЕИП), тъй като работи за спазване на новите крипто разпоредби на ЕС съгласно MiCA (Регламент за пазарите на крипто-активи).

01.04.2025 16:03 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Калифорния се стреми да защити Биткойн инвеститорите с нов закон

Калифорния предприема смела стъпка към защита на крипто инвеститорите с нови изменения, които превръщат съществуващия законопроект за финансово регулиране в специална рамка за дигиталните активи.

01.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.