Известният американски инвеститор Джим Роджърс смята, че дългогодишната доминация на щатския долар наближава своя край.
В неотдавнашна дискусия с канала “Nomad Capitalist” в YouTube Роджърс предположи, че най-добрите дни на американската валута намаляват. Той посочва възможността китайският юан да се превърне в претендент, но подчерта, че строгият капиталов контрол в Китай възпрепятства издигането му на преден план.
Притежавам значително количество щатски долари, но признавам, че ерата на щатския долар е в упадък. Нито една валута не запазва господството си за неограничено време; това не се е случвало в цялата история, като обикновено продължава не повече от 100-150 години.
Понастоящем не виждам друга валута, която да може да му съперничи, освен може би китайската. Китайският юан обаче работи при ограничения. Той не може да се купува или продава свободно като еврото или долара.
Той заяви, че ще тай известни резерви към юана докато Китай не либерализира напълно валутата си. Роджърс отбеляза още, че през последните две десетилетия страната е предприела стъпки в тази посока, но според него те са недостатъчни.
Въпреки това според инвеститорът юанът стои като единствената валута на хоризонта, която един ден може да се конкурира с щатския долар.
По отношение на алианса БРИКС Роджърс изрази скептицизъм. Той го отхвърли като просто “концептуално творение“:
Макар да претендират за разширяване, по мои наблюдения [идеята] се ограничава до ежегодни срещи. Изглежда, че зад нея не стои почти нищо.
В условията на оживен пазар общата тенденция на инвеститорите е да се насочват към добре познати акции. Привлекателността на популярността обаче не винаги означава стабилна инвестиция.
След неотдавнашното споразумение на стойност над $4 милиарда между Binance и американските власти конкурентите в сферата на обмена на криптовалути, а именно Coinbase и Bybit, се превърнаха в значителни печеливши.
Според изявленията на южноафриканския посланик Анил Сооклал в неотдавнашно интервю, има официални заявления от 20 нови държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.