Американският окръжен съдия Уилям Х. Орик нареди на Kraken, известната борса за криптовалути, да отговори на обвиненията на SEC за нарушения на закона за ценните книжа в срок от 20 дни.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) твърди, че Kraken работи като нерегистрирана борса за ценни книжа, предлагайки дигитални активи, които счита за инвестиционни договори, като по този начин попада в обхвата на законите за ценните книжа.
Това е част от по-широката репресия на председателя на SEC Гари Генслер срещу крипто платформи, за които се твърди, че не спазват съществуващите разпоредби за ценни книжа.
Kraken твърди, че дигиталните токени не трябва да се класифицират като ценни книжа и че SEC няма правомощия да ги регулира. Решението на съда да продължи делото обаче показва, че Kraken може да се изправи пред продължителна правна битка. Това се случва в особено труден момент за борсата, която търси финансова подкрепа за потенциално първично публично предлагане.
Случаят подчертава несъответствията в правните решения относно дигиталните активи. Докато някои съдилища, като това в Манхатън, са постановили, че определени токени (напр. XRP) не са ценни книжа, когато се продават публично, други дела, като тези, свързани с Terraform Labs и Coinbase, са на страната на SEC.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.