Решението на Комисията по ценните книжа и борсите да прекрати делото си срещу Kraken подчертава променящия се регулаторен пейзаж за дигиталните активи в САЩ.
Макар че агенцията агресивно преследваше действия по правоприлагане срещу големи крипто компании, неотдавнашните ѝ оттегляния предполагат преоценка на подхода. Пазарните участници разглеждат тези събития като потенциален знак, че регулаторите може да се насочат към по-структурирани насоки, вместо да разчитат на съдебни спорове за оформяне на правилата в индустрията.
Kraken отдавна критикува регулаторната позиция на SEC, като нарича нейните правни действия политически мотивирани и необосновани. По-рано борсата заяви, че подходът на SEC към крипто регулирането е погрешен и непоследователен. Сега, с настъпващите регулаторни промени, Kraken изрази оптимизъм за по-ясни насоки от развиващата се надзорна рамка.
Този ход е част от по-широка промяна в политиките на SEC по отношение на крипто. Наскоро агенцията създаде нов отдел за правоприлагане, фокусиран върху дигиталните активи – отдел „Кибер и нововъзникващи технологии“ (CETU). Освен това през последните седмици SEC тихомълком прекрати множество други високопрофилни разследвания, включително тези, свързани с Coinbase, Robinhood, Opensea и MetaMask.
Въпреки този обрат цялостната позиция на SEC по отношение на криптовалутите остава несигурна. Някои наблюдатели на индустрията предполагат, че агенцията пренастройва стратегията си за правоприлагане преди потенциалните законодателни промени. Други смятат, че неотдавнашните уволнения може да са свързани с вътрешни предизвикателства при доказването на правни нарушения. Така или иначе, развиващата се регулаторна среда вероятно ще има значителни последици за бъдещето на крипто в САЩ.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.